Gül, Alevi-Bektaşi iftarına katıldı

Alevi-Bektaşi federasyonları ve dernekleri iftarına katılan Cumhurbaşkanı Gül, " Hepimiz bu ülkenin asli vatandaşlarıyız" diye seslendi

Gül, Alevi-Bektaşi iftarına katıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aleviler’in iftarında yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaşayanların inançları ve etnik kimlikleri ne olursa olsun, bu ülkenin asli vatandaşları olduğunu söyledi.

Alevi-Bektaşi federasyonları ve dernekleri tarafından verilen iftar yemeğine Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra farklı dini temsilciler, iş adamları, siyasetçiler ve sanatçılar katıldı.

İftar yemeğinin düzenlendiği Polat Otel'e deniz yoluyla gelen Cumhurbaşkanı Gül, Twitter'dan şu ifadeleri paylaştı:

''İstanbul'da devam eden çalışmalar yüzünden trafikte ciddi bir yoğunluk söz konusu. Bu elzem çalışmalar süresince alternatif yolları ve deniz ulaşımını daha fazla kullanmamız gerek. Ben mümkün olduğunca deniz yoluyla ulaşımı tercih ediyorum. Şu anda da Yeşilyurt'ta katılacağım iftar yemeğine deniz yolu ile geçiyorum."

İftar yemeğine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun ve Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu da katıldı.

HEPİMİZ BU ÜLKENİN ASİL VATANDAŞIYIZ

Cumhurbaşkanı Gül programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bölgesindeki farklılıkları dikkat çekti. İftar programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, “Bu nezih toplulukla beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Değerli bilim adamları siyasetçiler beni ziyaret ettiler. Böyle bir niyetleri olduğunu söylediler. Ben de kabul ettim. Büyük bir memnuniyet duydum. Ramazan kardeşliği pekiştirme ayıdır. Ülkemizin dört bir tarafından Ramazan’ın ruhuna uygun olarak programlar yapılıyor. İşte bunlardan birini burada idrak ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin bütün çeşitliliklerini iftar yapılan salonda gördüğünü ifade eden Gül, “Türkiye’nin Müslüman nüfusu değil Müslüman olmayan nüfusun temsilcileri de burada var. Dayanışma içinde olmak, ülkemizin gerçeklerini bilmek her şeyin önünde geliyor. Bütün problemler ülkemizin gerçeğini bilmemekten geliyor.” ifadelerini kullandı. Türkiye çok büyük devletlerden biri olduğunu vurgulayan Gül, “Bugün Türkiye Cumhuriyet’i olarak bütün bu geçmişimizin müktesabatını taşıyan bir ülkeyiz. Bu refleksi istesek de istemesek de bizde var. İmparatorluklar ve onların ruhuna sahip olanlar çok renklidir ve çok zengindir. Tek bir yapı ile büyüklük çelişki içindedir. Türkiye Cumhuriyeti büyük olduğuna göre ülkemizin o kadar gerçekleri vardır ki bu salonda o gerçekler var. Ülkemizin bütün bölgelerinde farklılıklar var. Hepimiz bu ülkenin asıl vatandaşlarıyız ve sahibiyiz. Geçmişte cami ile sinegogu yan yana yapacak özgüven içinde olduk. Bu özgüveni bugün de taşımamız gerekir. Hepimizin babaları dedeleri bu ülkede doğmuştur. Burası hepimizin öz yurdudur. Ayrılık gayrılık değil hep beraber olmak birbirimize saygı göstermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Geçmişte yaşananların bir gün unutulacağını ve gelecek nesillerin daha iyi bir gelecekte yaşayacağını belirten Gül, “Sonunda acılar çekildikten sonra doğrular öğrenilir. Bugün bu iftar ile bu bilincin bu şuurun olduğunu gösteriyoruz. Bugün burada Türkiye’nin zenginliğini görüyoruz. Ülkemize sahip çıkıyoruz. Birbirimizi sevdiğimizi görüyoruz. Türkiye’nin her tarafından herkes bir araya gelmeye çalışsın. Birbirimizi tanımadıkça arkadan hikayeler üretiriz. Çok şükür Türkiye’de bu yönde mesafeler almış durumdayız. Çevremize baktığımızda ne büyük acıların çekildiğini görüyoruz. Sıkıntılarımız var tabi. Bu sıkıntıları aşabilecek gücümüz var. Önümüzdeki yıllar çok daha parlak olacaktır. Geçmişimize baktığımızda nelerle uğraşmışız diyeceğiz. Biz birçok kritik eşikleri aşmış bir ülkeyiz. Bu toplantıyı organize edenlere çok teşekkür ediyorum. Hepimiz düşüncemiz inançlarımız ne olursa olsun bu ülkenin asli vatandaşlarıyız.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL TRAFİĞİNE DEĞİNDİ

İftar yemeğinin düzenlendiği otele deniz yoluyla gelen Cumhurbaşkanı Gül, Twitter'dan şu ifadeleri paylaştı:

''İstanbul'da devam eden çalışmalar yüzünden trafikte ciddi bir yoğunluk söz konusu. Bu elzem çalışmalar süresince alternatif yolları ve deniz ulaşımını daha fazla kullanmamız gerek. Ben mümkün olduğunca deniz yoluyla ulaşımı tercih ediyorum. Bu elzem çalışmalar süresince, deniz ulaşımını daha fazla kullanmamız gerek. Şu anda da Yeşilyurt'ta katılacağım iftar yemeğine deniz yolu ile geçiyorum.''

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 09:23
banner53
YORUM EKLE

banner39