Gül'ün çalıştığı banka Türkiye'de ofis açıyor

Merkezi Cidde'de olan İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'de IMF, Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası'na tanınan haklar çerçevesinde ofis açacak

Gül'ün çalıştığı banka Türkiye'de ofis açıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam ülklerinin kalkınmasına destek vermek için kurulan İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'de ilk ofisini açıyor. Bankanın ofisi, IMF, Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası'na tanınan "dokunulmazlık" haklarından faydalabilecek.

Bankanın açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yapacak. Gül, siyasete atılmadan önce 8 yıl ekonomi uzmanı olarak görev yaptığı merkezi Cidde'de bulunan İslam Kalkınma Bankası'nın Türkiye'deki ilk ofisinin açılışını bizzat yapacak. Gül, siyasete atılmadan önce 1983 ile 1991 yılları arasında merkezi Cidde'de bulunan bu bankada ekonomi uzmanı olarak görev yapmıştı. Gül, daha sonra dönemin RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelerek 1991 genel seçimlerinde aday olmuş ve Kayseri'den milletvekili seçilmişti.

Merkezi Cidde'de olan İKB ile ilgili yasa, geçen Mayıs ayında Meclis'ten geçmişti. Buna göre banka, İstanbul'da ülke ofisi açacak. Banka, İstanbul'un yanı sıra farklı illerde de ofisler kurabilecek. 1974'te kurulan ve merkezi Cidde'de bulunan İKB 56 üyesi bulunuyor.

Bankanın Türkiye ofisi, Dünya Bankası, IMF ve Avrupa Kalkınma Bankaları'na tanınan "dokunulmazlık" haklarına sahip. O da Türkiye'nin neresinde olursa olsun, dokunulmazlık sahibi olacak.

Türkiye'de benzer statüde bulunan kuruluşlar şunlar:

Dünya Bankası,
IMF,
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası,
Uluslararası Finans Kurumu
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve Kalkınma Bankası
Asya Kalkınma Bankası

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 10:07
banner53
YORUM EKLE

banner39