banner15

Güney Afrika Paris'te yok

Güney Afrika Paris'te yapılan Libya zirvesine katılmazken Çin toplantıya katılacağını açıkladı

Güney Afrika Paris'te yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Afrika, Libya'nın geleceğiyle ilgili Paris'te düzenlenen uluslararası konferansa katılmayacağını açıkladı.

Norveç'e ziyarette bulunan Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Libya'daki NATO operasyonundan "memnun olmamaları" nedeniyle konferansa katılmayacaklarını belirtti.

Paris'te bugün düzenlenecek konferansta Libya'da Muammer Kaddafi döneminden sonra, Libya'nın yeniden inşası ve Ulusal Geçiş Konseyi'ne yapılacak yardımlar masaya yatırılacak.

TOPLANTIYA ÇİN DE KATILIYOR

Çin hükümeti, Paris'te bugün başlayacak olan Libya toplantısına katılacağını açıkladı.

Libya'nın geleceğini şekillendirecek olan toplantıya bir bakan yardımcısı gönderecek olan Çin, ülkenin yeniden inşası konusunda Birleşmiş Milletler'in öncü rol oynaması gerektiğini yineledi.

Geçtiğimiz hafta Pekin'e kısa bir ziyaret yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin kişisel daveti üzerine Paris'e bir temsilci gönderme kararı alan Çin hükümeti, Libya'daki Kaddafi karşıtı muhalifleri Fransa ve diğer batılı ülkeler kadar desteklemiyordu.

Çin, daha önce Kaddafi güçlerine yönelik NATO önderliğindeki hava saldırılarını eleştirmiş ve Libya liderini kınamayı reddetmişti.

Libya'da çok büyük yatırımları bulunan Çin'in 26 şirketi, toplamda 20 milyar dolar değerindeki projeleri yürütüyor. Libya'da çatışmaların başlamasıyla birlikte Çinli şirketlerin projelerinin büyük kısmı yarım kaldı.

Birleşmiş Milletler'in Libya konusunda aktif rol oynamasını isteyen Çin, Güvenlik Konseyi üyeleri arasında Libyalı muhalifleri tanımayan tek ülke.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 12:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35