banner39

Güney Asya'nın en büyük camisinde Ramazan

Güneydoğu Asya'nın en büyük camisi olan Endonezya'daki "İstiklal Camii" Ramazan'da onbinlerce Müslümanı kucaklıyor

Genel 29.07.2012, 12:20 29.07.2012, 17:08
Güney Asya'nın en büyük camisinde Ramazan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da, Güney Asya'nın en büyük İstiklal camisinde Ramazanlarda onbinlerce Müslüman secdeye gidiyor.

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip Endonezya'nın "İstiklal Camii"nin her unsuru İslam'ın temel kural ve kaidelerini sembolize ediyor.

Endonezya'nın bağımsızlığının ardından ülkenin simgesi olarak devlet tarafından inşa edilen caminin yapımı 17 yıl sürmüş. Endonezya'nın ilk Cumhurbaşkanı Ahmet Sokarno'nun öncülüğünde 1961'de başlayan caminin inşası 1978'de bitmiş.

Caminin inşa sürecine aynı zamanda mimar olan Cumhurbaşkanı da dahil olmuş. İnşaat devam ederken vefat eden Sokarno'nun ardından yerine geçen Hacı Muhammed Suhar da inşaata devam ederek ülkenin ve Müslümanların hürriyet simgesi bu yapıyı tamamlayarak hizmete açmış.

İstiklal camisinin ikinci imamı Şerifüddin Muhammed, caminin tüm avluları ve katlarıyla birlikte bayram namazlarında 200 bin kişiyi ağırladığını söyledi.

İstiklal camisinin beş katlı olarak inşa edilmesinin de önemi olduğu ifade edilirken, bu katların her birinin İslamın beş şartını simgelediği belirtiliyor.

Ülkede masrafları devlet tarafından karşılanan tek cami olan İstiklal, her gün onbinlerce kişinin katıldığı etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü