Güneydoğu esnafı sürecin devamından yana

Çözüm süreci kapsamında yaklaşık 8 aydır çatışma ve izinsiz gösterilerin yaşanmadığı Van ve Hakkari'de, esnaf sürecin sekteye uğramadan devam etmesini umut ediyor

Güneydoğu esnafı sürecin devamından yana

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çözüm süreci kapsamında yaklaşık 8 aydan bu yana çatışma ve izinsiz gösterilerin yaşanmadığı Van ve Hakkari'de, aylardır kepenk kapatmayan esnaf ve vatandaşlar, sürecin bu şekilde devam etmesini istiyor.

Uzun yıllar devam eden terör olayları nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan, çözüm sürecinin devreye girmesiyle rahat bir nefes alan bölge halkı, yaklaşık 8 aydan bu yana sağlanan huzurlu ortamının kaybolmamasını istiyor.

Çatışma ve izinsiz gösterilerin olmaması nedeniyle huzurlu bir ortamda iş yapan Van ve Hakkarili esnaf, süreçle ilgili AA muhabirlerine değerlendirmede bulundu.

Sürecin tıkandığı yönündeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ve sağlanan barış ortamını bozmaya kimsenin hakkı olmadığını belirten esnaf Hacı Şevket Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bölge halkı üzerindeki baskının ortadan kalktığını söyledi.

Önceki yıllarda güvenlik güçlerine yönelik en ufak bir yanlış yapıldığında dahi insanların işkenceden geçirildiğini savunan Yılmaz, çözüm süreci sayesinde bu tür davranışların geçmişte kaldığını ve barışın her zaman savaştan daha iyi olduğunu ifade etti.

Sürecin tüm bölgeye huzur getirdiğini ve insanların mutluluğunun gözlerinden okunduğunu vurgulayan Adnan Bayer ise "Barış sürecinin kesinlikle devam etmesini istiyoruz. Sonuçta halk olarak herkesin kardeşliği var. Herkesin tarafsız davranması gerekiyor" dedi.

ESNAF, HUZUR ORTAMININ DEVAM ETMESİNİ İSTİYOR

Kent merkezindeki izinsiz gösteriler nedeniyle kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf süreçle birlikte huzura kavuştuklarını ve iş yapıp para kazanmaya başladıklarını dile getirdi.

Van'daki Büyük Halk Pazarı esnafından Hacı Tunç, 18 yıl önce Hakkari'den göç ettiğine ve o tarihten itibaren pazarda işyeri bulunduğuna değinerek, şöyle konuştu:

"Biz hiçbir zaman Allah'tan umudumuzu kesmedik. Umarım İnşallah süreç bitmez, böyle devam eder. Savaşın olmadığı bir yerde herşey güzeldir. İnsanlar rahat yatabilir, kalkabilir, çalışabilir. Çok şükür şimdiye kadar hiçbir ana ağlamadı. Bundan daha güzel ne olabilir."

Esnaf Kemal Kaya ise 1994 yılında köylerinin boşaltılmasıyla Hakkari'den Van'a geldiklerini bildirerek, sürecin beraberinde huzuru getirdiğini ve bu durumdan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Kaya, süreci baltalamanın hiç kimseye fayda sağlamayacağını ifade etti.

HAKKARİ ESNAFININ YÜZÜ GÜLÜYOR

Toplumsal olayların en fazla yaşandığı kentlerin başında gelen Hakkari'de ise huzurlu bir hava hakim.

Çözüm sürecinin başladığı tarihten bugüne kadar küçük çaplı birkaç gösteri dışında önemli bir olayın yaşanmadığı kentte, çözüm süreci en çok esnafı sevindirdi.

Daha önce günlerce kapalı kalan kepenkler nedeniyle sebze ve meyveleri iş yerlerinde çürüyen, siftah yapamayan ve evlerine ekmek götüremeyen esnaf,  bu yıl rahat bir nefes aldı.

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Akboğa, devam eden çözüm süreciyle kimsenin ölmediğini, cenazelerin gelmediğini ve anaların artık ağlamadığını vurgulayarak, böylesi bir durumun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Sürecin bu şekilde devam etmesini arzu eden Akboğa, "İnsanım diyen herkesin bu sürece katkı sunmasını istiyoruz. İlimizde daha önce olaylar nedeniyle esnafımız kepenk kapatıyordu. Ancak çözüm sürecinden bu yana esnafımız kepenk kapatmamıştır. Bu da sevindiricidir. Hakkari halkı olarak bu süreçten çok mutlu ve umutluyuz. Herkesin yüzü gülüyor" ifadelerini kullandı.

Esnaflardan Hasan Keskin de daha önce iş yerine malzeme alacak para bulamazken, 8 aydan bu yana rahata kavuştuğunu dile getirdi.

Hakkari'de daha önce değişik durumlardan dolayı kepenklerin kapandığını belirten Keskin, "Ancak süreçle birlikte 7-8 aydır ilimizde kepenkler kapanmadı. Bu da gerçekten çok daha farklı bir rahatlamayı getirmiş. Esnafa da bir güven getirmiş. Bu huzuru istiyorduk. Yıllardır aradağımız beklediğimiz bu huzurdu" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39