banner39

Güneydoğu'daki Almanlar medyayı karıştırdı

Güneydoğu'da BDP ve PKK eylemlerinde yer alan Almanları deşifre eden Habertürk Gazetesi'ne cevap Radikal'den geldi!

Genel 05.10.2011, 12:51 05.10.2011, 14:05
Güneydoğu'daki Almanlar medyayı karıştırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın "Alman vakıfları belediyeler üzerinden PKK'ya dolaylı olarak yardım aktarıyor" iddialarının ardından önceki gün Habertürk Gazetesi'nde "Güneydoğu'da Alman Ajanslar cirit atıyor" şeklinde bir haber yer aldı. Ancak habere, BDP ve Almanlardan değil de Radikal gazetesinden cevap geldi.

Dün Gazete Habertürk’ün manşetinde, istihbarat birimlerinin fotoğrafladığı Güneydoğu illerini üs edinen Almanlar’ı gündeme getirdi. 4 PKK’lının cenaze töreninde görülen, gazeteci gibi davranan Almanlar’ın Güneydoğu Anadolu’da bir “ajanlık” faaliyeri yaptıklarına ilişkin habere, Radikal bugün “Ajan değil aktivist” diyerek karşılık verdi.

Habertürk’le Radikal arasında ajan kavgası çıkaracak olan haberde Radikal, bu kez Almanlar’ı savundu.

İşte Radikal’in bugünkü haberi:


"AJAN DEĞİL AKTİVİS"

Bir gazetede, 'Her PKK eyleminde görüldüğü' öne sürülen Alman Michael Knapp, Alman parlamenterlerle yaptığı temaslardan sonra hazırladığı raporları Türkiye'ye de iletiyormuş.

Michael Knapp ın Avrupa Parlamentosu ve Almanya milletvekilleriyle Türkiye de bulunduğu 2010 temmuz ayında Şemdinli de, çatışmayla sonuçlanan pek çok protesto gösterileri düzenlenmişti.

Habertürk gazetesinde dün ‘PKK’nın her eyleminde Almanlar var’ başlıklı haberde fotoğraflarına yer verilip ‘gazeteci kılığında’ hareket etmekle suçlanan Micheal Knapp’ın insan hakları savunucusu ve tarihçi olduğu belirlendi. Knapp’ın geçen yıl aralarında Alman milletvekillerinin de olduğu bir heyetle İstanbul, Diyarbakır, Van ve Hakkari’de incelemeler yaptığı, polislerle de görüştüğü ve hazırlanan raporun da Avrupa ve Alman parlamentolarına gönderildiği ortaya çıktı.

Knapp geçen yıl 15 Ekim’de 10 günlük bir inceleme için Türkiye’ye geldi. Beraberinde Avrupa Parlamentosu, Almanya Federal Meclisi ile kimi eyaletlerin milletvekilleri ile avukatlar ve insan hakları aktivistleri de vardı. İlk olarak Diyarbakır’a gidildi. Ardından Van, Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova’da inceleme yapıldı. İnceleme kapsamında bölgedeki avukatlar, baro ve belediye başkanları, BDP’li milletvekilleri ve siyasetçiler, kimi dernekler ile yerel idarecilerle ve polis yetkilileriyle görüşüldü. Kendisine ‘Brüksel, Berlin, KRV ve Hamburg İnsan Hakları Heyeti’ adını veren topluluk daha sonra da bir rapor hazırladı. Bu rapor Avrupa Parlamentosu, Almanya Federal Meclisi ve Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne iletildi, Türkiye’de yayınlandı.

Micheal Knapp yine geçen yıl temmuz ayında Berlin Demokrasi Evi’ndeki bir toplantıda bir Alman milletvekili ve bir sosyologla birlikte, TSK’nın Güneydoğu’da kimyasal silah kullandığı iddiasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Knapp’ın da aralarında olduğu bir başka heyetin de geçen yıl ekim ayında KCK Davası’nın görüldüğü Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamayı da izlediği biliniyor. Knapp ve bir grup Alman parlamenteri, Alman ve Türk yetkililere açık mektup yazarak, Hakkari’de tutuklanan BDP’lilerin bırakılmasını ve ‘çocuklara yönelik polis şiddetinin durdurulmasını’ istemişti.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?