banner15

Güngören katliamı davasında karar

17 kişinin hayatını kaybettiği Güngören Patlaması Davasında 2 sanığa 18 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Güngören katliamı davasında karar

Güngören'de 17 kişi ile doğmamış bir bebeğin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin 3'ü tutuklu 10 sanığın yargılandığı davada, 7 sanığın 2 yıl 1 ay ile 19 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmasına karar verildi. 

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Hüseyin Türeli, Nusret Tebiş ve Mehmet Salih Yanak katıldı. Duruşmayı bombalı saldırıda ölen maktüllerin yakınları da müdahil olarak izledi. Duruşma devam ederken, müdahil yakınları, sanık ve sanık avukatlarına sözlü sataşmada bulunarak duruşmanın düzenini bozdukları gerekçesiyle salondan çıkarıldı.

Duruşmada söz alan sanıklardan Ziya Kıraç'ın avukatı Bahri Belen, bir önceki duruşmada müdahillerin saldırısına uğradığını ve burnunun kırıldığını belirterek, müvekkilinin de saldırıya uğrama ihtimaline binaen duruşmaya gelmediğini söyledi. 

Sanık avukatları, duruşmada Kürtçe bilen tercümanı hazır edemediklerini ve bu yüzden savunmalarının sonraki duruşmalarda alınmasını talep etti. 

Esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç, daha önce verdiği mütalaayı tekrar ettiğini kaydetti. 

Sanık avukatlarının taleplerini reddeden mahkeme heyeti, karar verileceğini aktararak, duruşmada hazır bulunan sanıklara son sözlerini sordu. Söz alan sanıklar, avukatlarının beyanlarına katıldıklarını kaydederek, savunmalarını anadillerinde yapmak istediklerini ifade etti.

MAHKEMENİN KARARI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Hüseyin Türeli ve Nusret Tebiş'in "PKK terör örgütüne yarar sağlamak ve örgüt adına patlayıcı madde kullanmak suretiyle adam öldürme, yaralama, mala zarar vermek suretiyle devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik" suçları nedeniyle, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 302/1. maddesine göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. 

Bu sanıklara, "bomba patlatmak suretiyle hamile bir kadının da olduğu 17 kişiyi öldürmek" suçundan da ayrı ayrı 17'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, aynı sanıkların "patlayıcı madde bulundurmak" suçundan 10, "bomba patlatmak suretiyle 79 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 16 ve "mala zarar vermek" suçundan da 9'ar yıl olmak üzere toplam 35'er yıl hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı. 

Sanıklardan Ziya Kıraç ve Abdurrahman Oral'ı, "PKK terör örgütü üyesi olmak" suçundan 12'şer yıl hapis cezasına çarptıran heyet, sanık Şerafettin Kara'ya "PKK terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" ve "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan toplam 11 yıl 3 ay, Aydın Ağlar'a "PKK terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 9 yıl, Mehmet Salih Yanak'a "PKK terör örgütü üyesi olmak", "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından toplam 19 yıl 6 ay, Şaban Güneş'e "PKK terör örgütü üyesi olmak" suçundan 2 yıl 1 ay ve Cihan Aydın'a da "PKK terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme", "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet"  ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından toplam 15 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

"PKK terör örgütü üyesi olmak" ve "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçlarından yargılanan sanık Cevat Aydın'ın, bu suçları işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine hükmeden mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Mehmet Salih Yanak'ın aldığı ceza miktarına göre tahliyesine, tutuklu sanıklar Hüseyin Türeli ve Nusret Tebiş'in de yine aldıkları ceza miktarının ağırlığına göre bu hallerinin devamına karar verdi. 

DAVANIN GEÇMİŞİ

Güngören Güven Mahallesi Menderes Caddesi'nde 27 Ağustos 2008'de 10'ar dakika arayla meydana gelen iki ayrı patlamada, hamile olan Filiz İkiz'in de aralarında bulunduğu 17 kişi ölmüş, 90 kişi yaralanmıştı. Olayın ardından yapılan operasyonla yakalanan 9 kişi hakkında dava açılmıştı. 

Sanıklardan Cihan Aydın da hazırlanan ek iddianame doğrultusunda 9 sanıkla birlikte yargılanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 08:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48