banner39

Güvenlik duvarı ne kadar güvenli?

Avrupa'da sorunlu ülkeler için düşünülen güvenlik duvarı sorgulanırken IFF raporlarının çizdiği profil çok hoş görünmüyor.

Genel 19.06.2012, 01:59 19.06.2012, 01:59
Güvenlik duvarı ne kadar güvenli?

Yunanistan seçim sonuçlarının etkisi yarım gün bile sürmeden gözler yeniden İspanya’ya döndü. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 7.13’lere gelerek euro bölgesinin yeni rekorunu kıran İspanyol 10 yıllık tahvil faizleri İspanya endişelerini yeniden akıllara getirdi.

Seçim sarhoşluğu bu haber il fazla süremezken geçtiğimiz hafta gündeme gelen bankaların desteklenmesi için 100 milyar euroluk paket de sorgulanmaya başladı.

Eurogroup’un kurtarma fonu geçtiğimiz hafta destek isteyeceğini açılayan Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti için yeterli olurken İspanya büyüklüğündeki bir ülke için kesinlikle yeterli görünmüyor.

450 finans kuruluşunun temsil edildiği Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IFF) raporunda da yer alan ürkütücü gerçek, İspanya’nı kamu borcunun sürdürülemez olduğu ile birleşince İspanya için çok fazla yol yokmuş gibi görünmeye başladı.

Euro birliğinin kuruluşundan beri görülen en yüksek seviye olan yüzde 7’nin aşılması psikolojik sınır olması yönünden ve İspanya’nın yeniden daha kapsamlı bir yardım talebi ile gündemde gelmesi ihtimali yönünden önem taşıyor.

IFF raporuna güvenli duvarı konusunda Eurogroup’un kafa karıştıran açıklamalarına da dikkat çekiliyor. 500 ile 800 milyar euro arasında bir fon oluşması konuşulurken dün bazı İspanyol gazetelerinde çıkan haberlere göre İspanyol banakların 150 milyar euroya ihtiyaç duyabileceği açıklaması fonun Avrupa’yı kurtarmaya yetmeyeceği konusunda algıyı güçlendiriyor.

Temmuz’da devreye girmesi beklenen fonda ilk 3 ay için 16 milyar euroluk ödenmiş sermeye olacağını kaydedilen IFF raporlarında bunun kaldıraç ile birlikte 107 milyar euroya çıkabileceğine vurgu yapıldı. Bu rakama Avrupa geçici istikrar donu EFSF’in de eklenmesi ile rakamın 351 milyar euroya çıkması yine raporda yer alan detaylar içinde.

İstikrar fonu şimdiden Yunanistan İrlanda ve Portekiz’e kredi desteği sağladı.
 

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?