banner15

Güvenlik kaynakları: Diyarbakır'da 7 şehit, 27 yaralı

Diyarbakır Merkez Bağlar ilçesinde polis servis aracına yapılan bombalı saldırıda şehit polis sayısı yediye yükseldi.

Güvenlik kaynakları: Diyarbakır'da 7 şehit, 27 yaralı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da Şanlıurfa karayolu üzerinde bulunan 3. Sanayi bölgesinde seyir halindeki polis aracına bombalı saldırı düzenlendi. Patlamada 7 polis şehit oldu, aralarında sivillerin de bulunduğu 27 kişi yaralandı. Yaralı polislerden bazılarının durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Patlama sonrası kısa süreli silah sesleri duyuldu. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Olay yerinde, ikinci bir bomba ihtimaline karşı imha ekipleri çalışma başlattı. Olay yeri incelemesi sürüyor.

Bugün saat 17.00 sıralarında polis servis aracının Diyarbakır Otogarı karşısında bulunan Hamravat ve Gökkuşağı villalarının olduğu bölgeden geçtiği sırada büyük bir patlama meydana geldi. Park halindeki bombalı aracın PKK'lılarca uzaktan kumandayla patlatılması sonucu yaşanan saldırı sonrası polis servis aracı ve bir zırhlı polis aracı kullanılamaz hale gelirken, çevredeki ev ve işyerlerinin camları kırıldı. Olaydan sonra kısa süreli silah sesi duyulurken, çok sayıda ambulans ve takviye birlikler olay yerine gönderildi.

Patlama bölgesi güvenlik çemberine alınırken, olay yeri inceleme ekibi çalışmalara başladı. İzinli tüm sağlık personeli göreve çağrıldı.

BOMBA İMHA EKİPLERİ BÖLGEDE

Polisler olay yeri incelemesi çalışması yapıyor. Çok sayıda jammer çalıştırıldı. Bomba imha ekipleri farklı noktalarda bomba olabileceği ihtimali nedeniyle çalışma yapıyor. Çevre binaların neredeyse tamamının camlarının kırıldığı öğrenildi. Çevik kuvvet ve özel harekat birliklerini taşıyan otobüs olduğu belirtildi.

POLİSLERİN KALDIĞI BÖLGEDEYDİ

Doğan Haber Ajansı muhabiri Canan Altıntaş patlamanın gerçekleştiği noktayla ilgili olarak "Başka şehirlerden gelen polisler, çatışma bölgelerinde görevlendirilmek üzere bu noktalarda, bu bölgedeki yurtta kalıyorlardı" dedi.

SERVİS ARACI ZIRHLIYDI

Patlamayla ilgili bilgi veren Doğan Haber Ajansı muhabiri Ferit Aslan, “Patlamanın meydana geldiği yer bugüne kadar herhangi bir saldırının gerçekleştiği bir yer değil. Servis araçlarına zırhlar yerleştirmişti. Fotoğraflara bakıldığında bu zırhın da servis aracında olduğunu görüyoruz. Bu zırh olmasaydı, şehit olan polis sayısı çok daha fazla olabilirdi. Çok kuvvetli bir patlayıcı olduğu tahmin ediliyor” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 21:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48