banner39

Haberal, Tuncel örneğiyle tahliyesini istedi

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Haberal, Sabahat Tuncel'i örnek vererek kendisinin tahliye edilmesini istedi

Genel 17.12.2012, 17:16 17.12.2012, 17:17
Haberal, Tuncel örneğiyle tahliyesini istedi

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mehmet Haberal, Osman Bölükbaşı ve Sebahat Tuncel örneklerinin bulunduğunu belirterek milletvekili olduğu için tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının öğleden sonraki bölümünde CHP Milletvekili Mehmet Haberal konuşmak için söz istedi. Mahkeme tarafından 'Biz burada Türk milleti adına yargılama yapıyoruz.' denildiğini belirten Haberal, "Ben ve sayın Balbay da millet iradesini temsil ediyoruz. Siz Balbay'a tutukluyken seçildiniz dediniz ama geriye doğru baktığınızda merhum Osman Bölükbaşı örneğini görüyoruz. Sabahat Tuncel'de tutukluyken seçildi ve tahliye edildi. O zamandan bu yana Anayasa ve yasalar değişmedi. Değişen ne oldu da biz binlerce insanın oyuyla seçilmemize rağmen hala içerdeyiz?" diye sordu.

İki mesleğin doğrudan insan hayatıyla ilgili olduğunu belirten Haberal, "Biri hekimlik diğeri de hakimliktir. Hastam karşıma geldiğinde onun hastalığı ile ilgili tetkikleri yapıp tedavisini yaparım. Hastamı bir dakika daha fazla yaşatabilmek için tıbbın tüm imkanlarını kullanırım. Adalet mülkün temeliyse, hakimin görevi de karşısına gelen sanıkların suçlarını ispat edip cezasını vermektir. Hakimlerin ve hekimlerin görevi bir an önce insanı topluma kazandırmaktır. Gördük ki sizler hepimizi aynı gerekçelerle aynı sepetin içine koyuyorsunuz. Acaba hanginiz cezaevi koşullarını gördünüz. Bu insanı duygularımla ve insanlıkla bağdaşan bir ortam değildir. Ben bunu kendime işkence olarak görüyorum." ifadesini kullandı. Haberal sözlerini, "Adalete sahip çıkmak zorundayız. Adaletin olmadığı yerde anarşi olur." cümleleri ile tamamladı.

Tutuklu sanık Hurşit Tolon da "Bizi, nasıl suçsuz olduğumuzu kanıtlamakla yükümlü hale getirdiniz." sözleri ile mahkeme heyetini eleştirdi. Ankara'da kendisine yönelik aramalarda 183 sayfa belge ele geçirildiğini, ancak iddianamede 477 sayfa belge yazıldığını belirten Tolon, "Fazla olan 294 sayfa belge nereden geldi? Bunun araştırılmasını istiyorum." diye konuştu.

Kendisi hakkında 266 sayfa fişleme belgesi bulunduğunu belirten Tolon, "Bu belgeler, elba marka CD içinde elde edilmiştir. Ben de öyle bir CD yok" şeklinde konuştu.

Tutuklu sanıklardan Mehmet Eröz ise Genelkurmay Başkanlığı'ndaki bilgisayarlarla ilgili hazırlanan ön raporla alakalı bilgiler verdi. Eröz raproda, Bilgi Destek Dairesi'ndeki bilgisayarlarda 3 milyondan fazla belgenin olduğunun belirtildiğini anlattı. internet bilgisayarlarına gazetelerde çıkan haberlerin konulduğunu belirten Eröz, bu 3 milyon belgenin 600 tanesinin özel şifre nedeniyle açılamadığını söyledi. Bu belgeler arasında kendi Harekat Başkanlığı'na ait 8 tane belge olduğunu da anlatan Eröz, bunların dairenin normal faaliyetleriyle ilgili olduğunu ifade etti.

 

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?