banner39

Hac başvuruları şimdiden 1 milyonu aştı

Türkiye'nin 74 bin kişilik hac kontenjanı var ama bu yıl için başlayan hac başvurularının şimdiden 1 milyonu aştı bile...

Genel 03.04.2012, 16:22 03.04.2012, 16:22
Hac başvuruları şimdiden 1 milyonu aştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, bu yıl hacca gitmek için başvuranların sayısının 1 milyonu aştığını söyledi.

Ekrem Keleş, Rize Müftü Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın geçen yıl, geçmiş yıllara göre daha başarılı bir hac organizasyonu yaptığını belirtti.

Suudi Arabistan hükümetinin her ülkeye hac için nüfusunun binde biri oranında kota koyduğunu, bu kapsamda Türkiye'nin de 74 bin kişilik hac kontenjanı olduğunu ifade eden Keleş, bu yıl için başlayan hac başvurularının şimdiden 1 milyonu aştığını kaydetti.

Bu yıl başvurular için yeni uygulamalar yaptıklarını söyleyen Keleş, ''Geçtiğimiz yıllarda her yıl başvuru yenilemek için müftülüklere gitmek gerekiyordu. Bu yıl elektronik ortamda kayıtları yenileme uygulamasını getirdik. Ölen insanlarımızın isimlerini çıkarmak suretiyle, başvurusunu iptal etmek isteyenlerin dışındakilerin başvurularını elektronik sistemde yeniliyoruz. Böylece 2007'den itibaren başvuranların kayıtları yenilenmiş oldu. Bundan sonra bu uygulamayı devam ettirmeyi planlıyoruz. Ayrıca yeni kayıt yaptırmak isteyenler de elektronik ortamda başvurusunu yapabiliyor'' dedi.

Keleş, geçen yıl üst üste 7 yıl başvuruda bulunup kurada çıkmayanların kurasız olarak hacca götürüleceğinin belirtildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Elimizde 2007'den itibaren yapılan başvuru kayıtları olduğu için 7 yıl üst üste başvuru yapma şartı gelecek yıl doluyor. Gelecek yıl 7 yıl üst üste kurada çıkmayanlar kurasız götürülecek ama bunun uzun süre uygulanması zor görünüyor. Çünkü başvuru, ilgi yoğun şekilde devam ediyor. Milyonun üzerinde başvuruyu sıraya koysak 13-14 yılda bitebilir. Bu nedenle bunu sürekli uygulamak zor gibi görünüyor. Bu konuda tekrar değerlendirme yapılıp buna göre karar alınacaktır. Halkımızın hacca talebi yoğun. Bunu mümkün olduğunca karşılamaya çalışıyoruz.''

Türkiye'nin hac organizasyonunun belirli seviyeye ulaştığını söyleyen Keleş, ''Hacca milyonlarca insan geliyor. Mekke'de yıkımlar oluyor. Bundan dolayı bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Konaklama yerleri uzak yerde olabiliyor ama Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac organizasyonu dünyadaki ülkeler arasında ilk 3 sırada'' diye konuştu.

Keleş, hacda uygulanan kota nedeniyle umre uygulamasına ilginin özellikle son yıllarda arttığını kaydederek, ''Geçen yıl 430 bin kişi umreye gitmişti. Bu yıl bugüne kadar umreye gidenler 250 bin kişiyi buldu. Ramazanın sonuna kadar geçen yılın rakamlarına yaklaşabilir ama genel olarak geçen seneye göre biraz düşüş var'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?