banner15

Hac'da selfie fotoğraf çektirenlere tepki

Hac ve Umre için Mescid-i Haram'a gelen Müslümanlardan bazılarının Kabe'yi arkalarına alarak kendi fotoğraflarını çekmeleri Haccın ruhuna aykırı olduğu için eleştirliyor

Hac'da selfie fotoğraf çektirenlere tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Son zamanlarda dünyada popüler olan selfie/özçekim akımına Mescid-i Haram'da ve Kabe'nin etrafında da bazı Müslümanların uyması alimlerden tepki çekti. Bazı alimler, bu tür davranışların Haccın ruhuna aykırı olduğunu ve Kabe etrafında bazı hassasiyetlere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Şeyh Asım el Hakim, bu tür davranışların Haccın ruhuna aykırı olduğunu, Kabe ve çevresinde sünnete riayet edecek şekilde hareket etmek gerektiğini, hassasiyetlere dikkat etmek gerektiğini söyledi. 

Riyad'da bulunan din öğretmeni Zehra Muhammed de, Kabe ve çevresinde selfie fotoğraf çektirmek gibi davranışların gösterişe girebileceğini ve ibadetin ruhuna aykırı olduğunu kaydetti. Zehra Muhammed, "Bazı hacılar görüyorum, Kabe'yi arkalarına almış selfie fotoğraf çektiriyorlar ve bunu Facebook üzerinden paylaşıyorlar. Bu bir nevi gösteriştir. Gösterişse ibadetin ruhuna aykırıdır." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 14:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48