banner15

Hacılar tavaf için Kâbe'ye akın ediyor

Kurban Bayramı’nın ikinci gününde Cemerat'ta şeytan taşladıktan sonra Kabe’ye geçerek tavaf yapan hacılar, insan seli oluşturdu.

Hacılar tavaf için Kâbe'ye akın ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hac görevini tamamlayan 3 milyon civarında Müslüman, Kurban Bayramı’nın ikinci gününde de şeytan taşladı.

Konakladıkları otellerden kafileler halinde Cemerat bölgesindeki şeytan taşlama alanına giden hacılar, görevlilerin yönlendirdiği bölgeden taşlama alanına geçti. Kurban Bayramı’nın ilk gününde büyük şeytan olarak adlandırılan “Akabe Cemresi”ne yedi taş atan hacılar, ikinci gün ise Cemerat’ta sırayla, “Küçük, orta ve büyük Şeytan”a yedişer taş attı.

Peygamber Efendimiz'in sünnetini yerine getirmek için Arafat'a yürüyerek gidip, dönen bazı hacılar ise dün akşamdan itibaren Mekke'ye döndü. Aralarında yaşlı ve çocukların da olduğu hacılardan yorgun düşenler, yakınlarının yardımıyla dini vecibelerini yerine getirmeye çalıştı.

Bayramın üçüncü günü de şeytan taşlama alanına gelecek hacıların bir kısmı daha sonra Medine’ye geçecek, Mekke’de kalacak olanlar, bayramın son günü de şeytan taşlayacak.

Bu arada güvenlik önleminin artırıldığı Cemerat bölgesinde ulaşımın kolay bir şekilde sağlanması için şehir içinde servislerin yanı sıra metro hattı da kullanıldı. Yoğunluk nedeniyle bazı hacılar, Cemerat ile Kabe arasındaki güzergahı yürüyerek kat etti.

Üç yıl önce hizmete açılan katlı, şeytan taşlama alanında ilk iki günde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı görüldü.

25 TÜRK HACI ADAYI ÖLDÜ

Hac farizası için kutsal topraklarda bulunan Türk hacılardan vefat edenlerin sayısı 25'e çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Türk hacılar, kalp krizi, solunum yetmezliği ve trafik kazası gibi nedenlerle hayatını kaybetti.

Daha önce 20 olarak açıklanan ölü sayısı, son 4 günde vefat edenlerle 25'e yükseldi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48