banner39

Hakimlerin 'kavga gibi' görüş farklılığı

Daha önce şerh kararları ile dikkat çeken İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay, yine dikkat çekici bir muhalefet kararına imza attı.

Genel 12.07.2011, 00:33 12.07.2011, 08:15
Hakimlerin 'kavga gibi' görüş farklılığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Balyoz davasının tutuklu sanıklarının “tahliye taleplerinin reddi" kararına yapılan itiraz İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce oy çokluğu ile reddedildi. Daha önce şerh kararları ile dikkat çeken Mahkeme Başkanı Şeref Akçay yine dikkat çekici bir muhalefet kararına imza attı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri Cezaevi’nde görülen 37. Balyoz davasında tüm tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddetmişti.

Bu karar üzerine sanıkların avukatları, bir üst mahkeme olan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren üst mahkeme, itirazları oy çokluğu ile reddetti. Mahkeme Başkanı Şeref Akçay, sanıkların tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme Başkanı Şeref Akçay muhalefet şerhinde Balyoz sanıklarından olan MHP Milletvekili Engin Alan’la ilgili değerlendirme yaptı. Mahkeme Başkanı Akçay, terör örgütü üyeliği ile yargılanıp aynı konumda olan başka bir milletvekilinin yine Balyoz davasına bakan mahkemece serbest bırakıldığını hatırlattı.

Mahkeme Başkanı Akçay, “Tahliye edilen bu kişiye atılı suç, ‘Ülkeyi bölmek isteyen PKK örgüt üyeliğidir.’ Tahliye talebi reddedilen diğer sanık ise askerdir. Görevi bu örgütle mücadele etmektir. Mahkeme uygulamaları, uygulamaları yapan kişilere göre değişmez. Hukuk ne ise herkese eşit olarak uygulanması gerekir." dedi.

GECE YARISI DOSYA İNCELENDİ

İkinci Balyoz davası kapsamında haklarında yakalama çıkarılan 7’si general 8 askerin itirazının kendisinin başkan olduğu İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildiğini belirten Başkan Akçay, "İzinli olduğum dönemde biriken imzalık evraklar için Cuma günü adliyeye geldim. Kalem çalışanlarına pazartesi günü işe başlayacağımı söyledim. Cuma günü bizim mahkemenin de gece 12’ye kadar askeri casusluk duruşması vardı. Duruşmanın bitmesinin ardından “gece yarısı" 45 dakikada 33 klasör olan dosyayla ilgili itirazlar reddedildi. Şimdi Cuma günü 12.00’ye kadar duruşma yapılan bir günde aynı gün 33 klasör dosya gece 12’den sonra 45 dakikada neden ve nasıl incelenmiştir? En önemlisi, neden bu kadar yoğun bir duruşmadan sonra inceleme ihtiyacı duyulmuştur? Ve bu karar 45 dakikada gece yarısı nasıl verilmiştir? Burada gerçek manada bir inceleme yapılmış mıdır? "

Yoksa 4 Temmuz Pazartesi tarihinde göreve başlayacağımı söylemiş olmam nedeni ile acaba mahkeme başkanının dosyaya bakması engellenmek mi istenmiştir? Ya da sanıklara özel bir ilgi ve muamele yapma ihtiyacından mı doğmuştur? Hangi gerekçe ile olursa olsun bu uygulama gerçek manada bir dosya inceleme ve vicdani kanaate göre karar verme olarak kabul edilemez. Yapılanlar hoş ve kabul edilir şeyler değildir. Ne dünyada ne de Türkiye’de böyle bir itirazın, bu şekilde karara bağlandığına ilişkin bir örnek gösteremezsiniz"dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?