banner39

Hakkari saldırısı: BDP 'İyi çocuklar'ı işaret ediyor!

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Hakkari'deki saldırının provokasyon olduğunu iddia etti.

Genel 16.09.2010, 15:04 16.09.2010, 18:16
Hakkari saldırısı: BDP 'İyi çocuklar'ı işaret ediyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Hakkari'deki saldırının provokasyon olduğunu iddia etti. Demirtaş, 'iyi çocukları' işaret ederek Şemdinli olaylarına göndermede bulundu.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hükümet ile yapacakları görüşmenin Hakkari’deki mayın patlamasının ardından iptal edildiğini açıkladı.

Demirtaş basın yoluyla yaptıkları görüşme talebinin hükmet tarafından kabul edildiğini söylerken bugün yaşanan ve 10 kişinin öldüğü mayınlı patlamanın ardından bu görüşmenin yine hükümet tarafından iptal edildiğini söyledi.

Demirtaş yaptığı açıklamada şu mesajları verdi: "Şu saatten sonra sorumluluk hükümettedir. Bu acı olaydan dolayı bütün halkımızın başı sağ olsun diyoruz. Son derece vahim, ciddi ve insanlık dışı bir katliamla karşı karşıyayız. Dün öğlen saatlerinde Sayın Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin’le bugün için TBMM’de Sayın Başbakan’ın odasında eş başkan arkadaşımız Gülten Hanım’la birlikte bir görüşme gerçekleştirecektik. Bu görüşme dün öğlen saatlerinde netleşti. Karşılıklı bir talep üzerine gerçekleşen bir görüşme diyebiliriz. Bu görüşme 1 saat kala basına da duyurulacaktı. Ve bu görüşmeden sadece bizim telefonlarımızı dinleyenler haberdardı.

"PROVOKASYONA KARŞI GİZLİ TUTULDU"


Sadece provokatif bir gelişme olmasın diye titizlikle görüşmenin son saatine kadar bizler en azından kamuoyuyla paylaşmayı düşünmüyorduk. Ancak bugün Diyarbakır’dan bu görüşme için havaalanına geldiğimizde bu saldırıyı öğrendik. Ankara’ya geldiğimizde de hükümetin görüşmeyi iptal ettiğini birkaç gün ertelediğini öğrendik. Bizim basın üzerinden yaptığımız görüşme talebine hükümetten olumlu cevap gelmiştir. Sayın Başbakan’ın programının yoğunluğu nedeniyle hükümet üyesi bakanlarla görüşmeyi uygun görmüştük. Oradaki olaydan sonra hükümetin partimizle yapacağı görüşmeyi iptal etmesi hükümetin aczidir."

PKK SALDIRIYI ÜSTLENMEDİ

Hakkari'deki saldırıyı PKK üstlenmedi. Genelde Sivillere yönelik saldırı yapmadığını iddia eden terör örgütü, 10 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı mayınlı saldırıyla ilgilerinin olmadığını öne sürdü.

Terör örgütü kendisine yakın internet sitelerine yaptığı açıklamada, eylemsizlik kararlarının devam ettiğini belirterek şu iddaalarda bulundu: "Hareketimizin 13 Ağustos'tan 20 Eylül'e kadar ilan ettiği eylemsizlik süreci halen devam etmektedir. Ciddi yeni bir durum gelişmezse bu kararımız kesinlikle 20 Eylül'e kadar geçerli olacaktır. Hakkari'de halk savunma güçlerimizden 9 gerillanın şehit düşmesine karşılık HPG güçleri kontrollü askeri eylem gerçekleştirerek misilleme hakkını kullanmış oldu. Bu misilleme eyleminin dışında HPG güçleri tarafından 20 Eylül'e kadar herhangi bir eylem yapılmayacaktır."

Bu arada terör örgütü PKK'nın yurtdışından yayın yapan televizyonu Roj TV patlamadan hemen sonra olayı 'devlet terörü' olarak verdi. Olayla ilgili gazetecilerin hiçbir bilgi alamadığı sırada böyle haber yapılması dikkat çekti.

OLAYIN YAKININDA PATLAYICI DOLU ÇANTA BULUNDU

Hakkari'de mayınlı saldırıya uğrayan köy minibüsüne yakın yerde bulunan mühimmata savcı el koydu. Olayla ilgili tahkikat sürüyor.

Hakkari merkeze bağlı Geçitli Köyü'nden yolcu taşıyan Aydın Erol yönetimindeki minibüsün geçişi sırasında patlayan ve 10 kişinin hayatını kaybettiği mayınlı saldırı ile ilgili tahkikat devam ediyor. Patlamanın olduğu yere yakın köylüler tarafından bulunan el bombaları ve mermilere savcı el koydu.

Saldırıya maruz kalan Geçitli köyünde ilginç bir durumda ortaya çıktı. Bölgede korucu olmasına rağmen BDP'ye yakınlığıyla bilinen ender köylerden biri olan Geçitli köyü, 12 Eylül'de yapılan referandumda sandığı boykot etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?