Hakkari'de davul-zurnalı karşılama

Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti, Hakkari'de ziyaret ettikleri köyde davul-zurna çalınarak karşılandı, çocuklar ''Hayat bayram olsa'' şarkısını seslendirdi.

Genel 17.04.2013, 19:17 20.04.2013, 11:50
Hakkari'de davul-zurnalı karşılama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti Başkanı Can Paker ile Sibel Eraslan, Abdurrahman Kurt, Ayhan Ogan, Zübeyde Teker, Mahmut Arslan ve Mehmet Uçum, Van-Hakkari karayolu üzerindeki Kırıkdağ köyünü ziyaret etti.

Heyettekiler, kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki köyde yaşayan vatandaşlarca davul ve zurna çalınarak karşılandı. Kanaat önderlerinden Mehmet Adıyaman'la görüşen heyettekiler, köyde yaşayanlarla da sohbet etti.

AKİL ADAMLAR LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Heyet için kurban kesen köylüler, "Savaşa hayır"  pankartları açarken, öğrenciler de "Hayat bayram olsa" şarkısını seslendirdi.

Adıyaman'ın kız kardeşi Semira Adıyaman, sohbet ettiği Heyet Başkanı Can Paker'e, Kürtçe, "Allah sizden razı olsun. Allah bu ateşe su serpsin. İnşallah barış gelir. Artık kimsenin ocağı yanmasın" dedi.

Kanaat önderi Adıyaman ise yaşanan sıkıntılı sürece 150'nin üzerinde şehit verdiklerini belirterek, "Bu sürece ve süreci başlatan Başbakan Erdoğan'a hepsi kurban olsun. Bu kurbanı da onun için kestik. Allah sizlerden razı olsun. Sizler buraya barış için geldiniz. Cezaevlerinde de insanlar var. Onlar da serbest kalsın, evlerine gelsinler" diye konuştu.

Evinin bahçesinde davul zurna eşliğinde heyet üyeleri ile halay çeken kanaat önderi Adıyaman, evinin balkonuna da Türk bayrağı astı.

Çanaklı köyü sakinlerinden Necdet Adıyaman, burada yaptığı konuşmada, Türk bayrağıyla bir problemlerinin olmadığına dikkati çekerek, bayrağın sadece batıdaki vatandaşların değil herkesin bayrağı olduğunu ifade etti.

Necdet Adıyaman, insanların artık huzurlu şekilde evlerinde yaşamak istediğine değinerek, cezaevlerinde tutuklu bulunan kişilerin de serbest bırakılmasını talep etti.

Köylülerin coşkulu ve sıcak karşılaması karşısında mutlu olduklarını belirten Heyet Başkanı Can Paker ise "Bu, insanların barışa ne kadar susadıklarının ve barışı ne kadar istediklerinin bir göstergesi" dedi.

POLİSLER DE GÜLLERLE KARŞILADI

Mehmet Adıyaman'ın evinde yemek yedikten sonra köyden ayrılan heyet üyeleri, şehir girişinde bulunan Depin polis kontrol noktasında da Hakkari Emniyet Müdürlüğünde görevli polisler tarafından güllerle karşılandı.

Araçlarından inen heyet üyeleri, kendilerine gül veren polislerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Heyet Başkanı Paker, hayatı boyunca ilk kez devletten gül aldığına işaret ederek, gülü Hakkari'de almasının kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını dile getirdi.

AKİL İNSANLAR İÇ ANADOLU BÖLGESİ HEYETİ

Akil İnsanlar İç Anadolu Bölgesi Heyeti, şehit ailesi ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şubesi'ni ziyaret etti.

Ahmet Taşgetiren, Vahap Coşkun, Erol Göka ve Mustafa Kumlu ilk olarak 2006 yılında Bingöl'ün Genç ilçesinde PKK'lılar tarafından döşenen mayının patlaması sonucu hayatını kaybeden Kazım Faydacı'nın ailesini ziyaret etti.

Heyet Başkanı Taşgetiren, ziyarette anne Meryem Faydacı'nın elini öperken, Mustafa Kumlu şehit annesine çiçek verdi.

Yaşanan acıya dayanmanın kolay olmadığını belirten Taşgetiren, "Her şehit haberi duyduğumuzda biz de evde ailecek ağlıyorduk. İnşallah yaşanan acılar son bulsun" dedi.

Anne Meryem Faydacı, "Biz yaşadık başkası yaşamasın, ülkemizde birlik, dirlik olsun. Allah bize de sabır versin. Biz yaşadık dert sahibi olduk. Kanser hastası oldum" diye konuştu. 

Baba Yaşar Faydacı ise geç kalınmış bir süreç olduğunu belirterek, "Bu sorunu çözüme kavuşturmak için geç bile klındı. Önceden olması gerekiyordu. Artık böyle acılar yaşanmasın" şeklinde konuştu.

HEYET, SELAHADDİN SEYDAOĞULLARI İLE GÖRÜŞTÜ

Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, Mardin'de kanaat önderlerinden Selahaddin Seydaoğulları ile görüştü.

Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu ile Mehmet Emin Ekmen, Fazıl Hüsnü Erdem ve Ahmet Faruk Ünsal, Kızıltepe ilçesindeki Şeyh Seyid Abdulrezzak El Haleli Medresesi'nde bölgenin kanaat önderlerinden Selahaddin Seydaoğulları'nı ziyaret etti.

Ensaroğlu, burada yaptığı konuşmada, yöredeki ulema ve alimlerin birleştirici ve bütünleştirici özelliği olduğunu belirterek, "Halkımızın sözüne itibar ettiği güven duyduğu yerel kanaat önderlerinin, ulemanın düşünceleri ve tavsiyeleri bizim için önemlidir. Bu açıdan ziyaret etmek ve görüşlerini almak istedik" diye konuştu.

Seydaoğulları da hazırladıkları 15 maddelik yazılı öneriyi, okunduktan sonra heyete sunarak, "Allah barışı sağlam bir şekilde sonuna kadar müyesser eylesin. Bazı şeyleri maddeler halinde sunmak istedik" dedi.

Heyettekiler daha sonra Kiçikapı Mahallesi'nde bulunan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şubesi'ni ziyaret ederek şehit aileleri ve gazilerle görüştü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?