banner39

Hakkari'deki heyecan 'Akiller'i ağlattı

Hakkari Üniversitesi'ne misafir olan Akil Adamlar Heyeti, buradaki heyecan ve istek karşısında duygusal anlar yaşadılar

Genel 18.04.2013, 09:50 18.04.2013, 09:50
Hakkari'deki heyecan 'Akiller'i ağlattı

Hakkari'de temaslarını sürdüren Doğu Anadolu Akil İnsanlar Heyeti, Hakkari'de üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Büyük coşkuyu gören gazeteci Sibel Eraslan gözyaşlarını tutamadı.

Can Peker başkanlığındaki Sibel Eraslan, Ayhan Ogan, Mahmut Arslan, Abdurrahman Kurt, Zübeyde Teker ile Veli Karataş'tan oluşan heyet daha sonra Üniversite öğrencileri ile yapacağı toplantı için Atatürk Kültür Merkezine doğru hareket ettiler.

"BARIŞA SUSAYAN ŞEHİR"

Heyet Başkanı Can Paker ve beraberindekiler burada birer konuşma yaparak, geliş amaçları ile çözüm süreci ile ilgili detaylı bilgiler verdiler. Can Paker, "Ben Hakkari halkının barışı istediğini biliyordum ancak barışa bu kadarda susadığını bilmiyordum. Türk halkı uyandı artık başka bir gelecek bekliyor. Daha ilerliye çıkmak istiyor daha iyi yaşamak istiyor. Kürt Türk ayrımını istemiyor. Kürt Kürtlüğünü bilsin Türk Türklüğünü bilsin buda zaten siyasi iktidara bu barış sürecini başlatma cesaretini verdi. Türkiye'de bütün insanların vatandaş haklarıyla yaşamasını sağlamak istiyoruz. Türkiye'de artık insan gibi yaşamak istiyoruz" dedi.

"BÜYÜK İLGİ"

Gazeteci yazar Sibel Eraslan ise, Hakkari'de kendilerine gösterilen büyük ilgiden dolayı duygulandığını söyledi. Heyette bulunan diğer akil insanlar da barışın sağlanması için ellerinde geleni yapacaklarını belirterek, herkesin sürece destek vermesini istediler.

Salondaki katılımcıların alkışlarla desteklediği Eraslan, şöyle konuştu: "Sabah erken saatlerden itibaren Van üzerinden Hakkari'ye geliyorum. Dağların ismini sordum Sümbül dediler. İçinden gözyaşı pınarı, şelaleler akıyordu. Hz. Muhammed'i hatırladım. Onunla konuştum içimden. O, Veda Hutbesi okudu. Bu aynı zamanda insan hakları lahiyasıdır. Orada, 'Bu sizinle son görüşmemdir. Ben sizleri birbirinize emanet ediyorum. İnsanlar arasındaki kan davası benim iki ayağımın altındadır' diyor. Onun iki ayağının altında olan kan davasını biz tekrar güncellemek için değil, 'nasıl bitirebiliriz, ceza yerine affı nasıl bulabiliriz' bunun için çalışmamız gerekiyor."

Eraslan, kırgınlıkların olduğunu ancak iyi günlerin yaklaştığını ve bunu hep birlikte hazırlayacaklarını bildirdi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?