Hakkari'deki saldırıya dünyadan tepkiler

Durak Jandarma Karakolu önündeki kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısına, kınama ve taziye mesajları geldi

Hakkari'deki saldırıya dünyadan tepkiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, Durak Jandarma Karakolu önündeki kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Meydana gelen terör saldırısını büyük bir üzüntü ve acıyla öğrenmiş bulunuyoruz. Pakistan bu terör eylemini şiddetle kınamaktadır. Olayda yakınları hayatını kaybeden ailelere ve Türkiye'nin kardeş halkı ve hükümetine en içten samimiyetlerimizi iletiriz. Aynı zamanda yaralıların en kısa zamanda iyileşmesi içinde dua ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Pakistan halkının, "Türk kardeşleri" terörizme karşı kararlı bir mücadele yürütürken, Türkiye ile kalıcı bir dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

AKPM BAŞKANI AGRAMUNT: SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt ise AKPM'nin resmi internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, "Terörizm, bir kez daha üye ülkelerimizden biri olan Türkiye'yi vurmuştur. Durak'taki bomba yüklü araçla yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki yetkililerle ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunu belirten Agramunt, şunları kaydetti:

"Türkiye benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan biri de terörizmdir. Avrupa Konseyi olarak Türkiye'ye bu zor uluslararası şartlarda ihtiyacı olduğu desteğe vermeye hazırız."

KATAR SALDIRIYI KINADI

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki menfur terör saldırısı şiddetle kınanarak, Katar'ın kardeş ülke Türkiye ile ülkenin güvenlik ve istikrarı için aldığı tüm tedbir ve uygulamaları desteklediği, dayanışma içerisinde olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Katar'ın "nedeni ne olursa olsun terör ve şiddetin her türlüsüne karşı bir tutum izlediği" ifade edilerek, Türk halkına ve hükümetine başsağlığı, yaralılara da acil şifa temennisinde bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 08:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35