Halepçe Katliamı'nın 26'ıncı yıldönümü

Halepçe Katliamı'nın 26’ıncı yıldönümü dolayısıyla çeşitli törenleri düzenlendi. Halepçe, Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Kerkük'te kurbanlar için 5 dakika saygı duruşunda bulunuldu, dualar edildi.

Halepçe Katliamı'nın 26'ıncı yıldönümü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Halepçe Katliamı'nın 26’ıncı yıldönümü dolayısıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) çeşitli törenler düzenlendi.

'Şehitleri' anmak için IKBY’nin Halepçe, Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Kerkük kentinde anma etkinlikleri organize edildi. Saat 11.00’da Irak’ın Kürt bölgesindeki vatandaşlar, Halepçe şehitleri için 5 dakika saygı duruşunda bulundu. Trafiğin durduğu bu dakikalarda, insanlar otomobillerinden inerek dualar etti. İş yerleri ve evler önünde de vatandaşların ayakta Halepçe 'şehitlerini' andıkları görüldü. 

ACILAR TAZELENDİ

Etkinliklerin merkezi Halepçe’de, kent meydanında toplanan binlerce kişi, "Şehitlik Anıtı’na" yürüdü. Burada kurbanlar için Kur’an-ı Kerim okundu. Acılar, 26 yıl sonra tekrar tazelendi. Kimyasal gaz saldırısında yakınlarını kaybedenler, mezar taşları başında gözyaşları döktü. Etkinliğe katılanların çoğunlukla siyah giyinmesi dikkat çekti. 

BARZANİ'YE İL TEŞEKKÜRÜ

Anma törenlerinde yapılan konuşmalarda Halepçe'nin il yapılmasına vurgu yapıldı. Halepçeliler, katliamın 26'ıncı yılında ilçelerini il ilan eden IKBY Başkanı Mesut Barzani'ye teşekkür ettiler. Halepçe Kaymakamı Goran Edhem, törende yaptığı konuşmada, "Kimyasal saldırıdan sonra yok olmuş, harabeye dönüşmüş bir Halepçe vardı. Çok şükür kısa sürede halk olarak ayağa kalktık ve şimdi Halepçe'nin il olduğu günleri gördük" dedi. 

HALEPÇE İÇİN AĞIT YAKTILAR

Erbil’de Şehir Parkı'nda düzenlenen anma törenine yüzlerce kişi katıldı. Törende sahneye çıkan bir müzik grubu, def çalgısı eşliğinde Halepçe'de yaşananlar için ağıtlar yaktı. 

Daha sonra söz alan Erbil Valisi Nevzat Hadi, Halepçe’yi Hiroşima ve Nagazaki'ye benzeterek, "Fakat bu katliamı, devlet başkanı kendi halkına karşı yaptı. Diktatör Saddam Hüseyin'in emriyle Halepçe halkı üzerine bombalar yağdırıldı. Bu, vicdansız ve insanlık değerlerinden uzak karar nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti. Bu saldırı, insanlığa karşı işlenmiş büyük bir suçtur" dedi. 

 "Saddam'ın diğer bütün diktatörler gibi tarihin çöplüğüne gömüldüğünü" ifade eden Hadi, "Kürdistan bölgesinin özgür, Irak'ın ise demokratik bir yapıya kavuştuğunu" belirtti.

IKBY'nin diğer iki kenti Süleymaniye, Duhok ve Kerkük'te Halepçe için anma merasimleri tertiplendi. 

HALEPÇE KATLİAMI

Halepçe Katliamı, 8 yıl süren İran-Irak Savaşı'nda Saddam Hüseyin'in Kürtlere karşı başlattığı "Enfal Hareketi'nin" son aşaması olarak tarihe kaydedildi. Saddam Hüseyin, savaşta İran'a destek vermekle suçladığı Halepçe halkının bombalanması emrini verdi. Bu emir üzerine 16 Mart 1988'de Halepçe semalarına gelen uçaklar, halkın üzerine gaz bombalarını yağdırdı. 5 bin insanın öldüğü saldırıda, 7 bini aşkın insan yaralandı. Binlerce insan, Halepçe'den kaçarak İran'a ve Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldı. Bu kaçış esnasında da yüzlerce insan hayatını kaybetti. Daha sonra 19 Ağustos'ta İran ile Irak arasında ateşkes imzalandı. Ateşkesten 5 gün sonra Irak ordusu, Halepçe'yi geri aldı.

DİYARBAKIR'DA HALEPÇE PROTESTOSU

Bu arada Diyarbakır'da 26. yıldönümünde Halepçe katliamını protesto etmek ve ölenleri anmak için yürüyüş düzenlendi.

Barış ve Demokrasi Partisi ve Demokratik Toplum Kongresi'nin çağrısıyla düzenlenen yürüyüşe BDP eş genel başkanı ve Diyarbakır büyükşehir belediye başkan adayı Gültan Kışanak ile Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana da katıldı.

Polis gözetiminde gerçekleştirilen yürüyüş olaysız sona erdi.

Kuzey Irak'ın Halepçe kasabasında 16 Mart 1988'de kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıda en az 5 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Saldırının ardından birçok kişi de kimyasal silahların neden olduğu kanser ve başka hastalıklar nedeniyle hayatlarını kaybetti.

BDP'DEN AÇIKLAMA

BDP'nin açıklamasında, katliamların sadece insan bedenini hedef almadığı, siyasal ve kültürel alandaki engellemelerin de bu kapsamda değerlendirilebileceği ifade edilerek, "Bu yasakçı zihniyetle Halepçe'de Kürt halkı üzerine kimyasal bomba atan zihniyet arasında özünde bir fark yoktur" denildi. 

BDP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, 16 Mart 1988'de Halepçe'de Saddam Hüseyin yönetimi tarafından kimyasal ve biyolojik silahlarla gerçekleştirilen katliamda beş binin üzerinde Kürt'ün hayatını kaybettiği, binlercesinin sakat kaldığı ve bu silahların etkisinin kuşaklar boyu sürdüğü anımsatıldı.

Saddam yönetiminin yıkılmasının Kürt halkının acılarını hafifletmediği, o dönemde Saddam'ı politik olarak destekleyen uluslararası güçlerin tarih ve insanlık karşısında hesap vermediği kaydedilen açıklamada, bu insanlık suçlarında sorumluların hesap vermemiş olmasının yine Kürt'lerin katledilmesi sonucunu getirdiği savunuldu. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İnsanlığın gözleri önünde yapılan bu katliamlar her yönüyle aydınlatılmadan, soykırım suçlarının hesabı sorulmadan ve soykırımcı zihniyet yargılanmadan, katliamların izleri silinmeyecek, muhtemel yeni katliamların önüne geçmek de mümkün olmayacaktır. 

Katliamlar sadece insan bedenini hedef almıyor. Bir halkın dilini, kimliğini, kültürünü yok saymak, asimile etmek, ana dilini yasaklamak, örgütlenme ve siyaset özgürlüğünü engellemek, tarihi,  tahrip etmek de siyasal, kültürel alanda uygulanan bir katliam türüdür. Ve bu yasakçı zihniyetle Halepçe'de Kürt halkı üzerine kimyasal bomba atan zihniyet arasında özünde bir fark yoktur."

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 18:45
banner53
YORUM EKLE

banner39