Haliç kenarında 7 bin kişiye açık hava iftarı

Haliç kenarında, Eyüp Sultan Camii arkasındaki Cülus Yolu'nda verilen açık hava iftarına, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu da katıldı.

Haliç kenarında 7 bin kişiye açık hava iftarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da çok sayıda vatandaş, dileklerinin gerçekleşmesi umuduyla ilk iftarlarını Fatih'teki Oruç Baba Türbesi'nde yaptı. Şişli Belediyesi'nce kurulan iftar çadırı ise ramazanın ilk gününde ilçedeki değişik dinlerin temsilcilerini ağırladı.

Şehremini'deki Oruç Baba Türbesi'nde iftarlarını yapmak isteyen vatandaşlar akşama doğru buraya gelmeye başlarken, kalabalık, iftar vakti yaklaştıkça arttı. Türbeye çıkan sokaklarda vatandaşlar kuyruk oluşturdu.

Çevredeki yollarda da trafik sıkışıklığı yaşandı.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu vatandaşlar, oruçlarını, inanışa göre Oruç Baba'nın yaptığı gibi sirke ve ekmekle açtı. Vatandaşlar daha sonra evlerinden getirdikleri yiyeceklerle iftar yaptı.

Dileklerinin gerçekleşmesi için dua ederek Kur'an-ı Kerim okuyan vatandaşlar, oruçlarını açtıktan sonra Oruç Baba'nın mezar taşına ellerini, cüzdanlarını, paralarını ve anahtar gibi çeşitli eşyaları sürerek dilekte bulundu.

Bu arada, türbeye çıkan yollarda bazı vatandaşların su, sirke ve ekmek satışı yaptıkları gözlendi.

Bazı televizyon kanalları da Oruç Baba Türbesi'nden canlı yayın yaptı.

ORUÇ BABA'YA İFTAR AKINI

Ramazan ayının ilk iftarını Oruç Baba Türbesi'nde yapanların dileklerinin gerçekleşeceğine inanılıyor.

Oruç Baba olarak anılan kişinin, eski zamanlarda yine aynı semtte yaşadığı, çok fakir olduğu halde orucunu tutup, iftarını da bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açtığı rivayet ediliyor.

Bir başka inanışa göre de Oruç Baba'nın 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu söyleniyor. Askerlere su ve yemek tedarik etmekle görevli olan Oruç Baba'nın, su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı sürdürdüğüne, "baba" lakabının da buradan geldiğine inanılıyor.

HALİÇ KENARINDA 7 BİN KİŞİYE AÇIK HAVA İFTARI

Eyüp Belediyesi, ramazanın ilk gününde 7 bin kişiye iftar yemeği verdi.

Haliç kenarında, Eyüp Sultan Camii arkasındaki Cülus Yolu'nda verilen açık hava iftar yemeğine, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu da katıldı.

İftar yemeğine, ilçenin Silahtarağa, Esentepe ve Merkez mahallelerinde oturan vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Etkinlik alanında konuşan Burhan Kuzu, onbir ayın sultanı ramazanın ilk gününde Eyüp Sultan'da Eyüplülerle olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Sezgin Maden'in sunduğu etkinlik alanındaki programda, çocuklar için Karagöz Hacivat ve animasyon gösterileri yapıldı.

Ahila Fasıl Grubu'nun Türk müziğinin seçkin örneklerini seslendirdiği etkinlikte, sema gösterisi ve Erdem Özgen'in tasavvuf müziği eşliğinde söylediği ilahilerle program sona erdi.

Programa katılan çocuklar eğlenceye, etkinlik alanındaki mini lunaparkta devam ettiler.

Sultanahmet'te de kalabalık

İstanbul'da bazı vatandaşlar, ilk iftarı Sultanahmet Camii'nin çevresindeki bankların ve çimenlerin üzerinde yaptı.

Ramazan ayının ilk iftarını Sultanahmet'te yapmak isteyen vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren buraya gelmeye başladı. İftar saati yaklaştıkça kalabalık da arttı.

Cami çevresindeki bankların ve çimenlerin üzerine oturan bazı vatandaşlar evlerinden getirdikleri iftariyeliklerle oruçlarını açarken, bazıları da kafeteryalardan aldıkları yiyecekleri yedi.

Bazı Arap turistlerin de ramazanın ilk iftarını Sultanahmet'te yaptıkları görüldü.

Öte yandan, Sultanahmet Camii'ne, "Hoş geldin onbir ayın sultanı" mahyası asıldı.

Turistler, camiyle beraber mahyanın da fotoğrafını çektiler.

Semavi dinlerin temsilcileri buluştu

Mecidiyeköy'de kurulan ve ramazan boyunca her akşam üç bin kişinin orucunu açacağı iftar çadırının ilk gününde, Ermeni Patrik Vekili Episkopos Aram Ateşyan, Süryani-Katolik Cemaati lideri Yusuf Sağ, Süryani Kadim Vakfı Horepiskopos Hanna Aykurt, Süryani Kadım Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal, Rum cemaati adına Joachim Billis ve Şişli Müftüsü Ahmet Tüccar bir araya geldi.

İftar yemeğinde ayrıca, Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü, Fransa Nantes Belediyesi Yerel Gündem 21 Başkanı Elisabeth Guist'hau, aynı belediyenin projeler müdürü Elisabeth Le Pemp, Berlin Eyaleti Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Dilek Kolat de hazır bulundu.

Semavi dinlerin temsilcileri, ramazan ayının tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini dilediler.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ramazanın sevgi ve paylaşım ayı olduğunu belirterek, "İslam dini, barış ve hoşgörü dinidir. Barış dolu bir dünyada tüm insanlarla kardeşçe yaşamak dileğiyle, İslam aleminin ramazan ayını sevgi ve dostluk temennileriyle kutluyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39