banner39

Hanefi Avcı: İfade vermeyeceğim

İfade için önce davet edilen daha sonra da hakkında yakalama kararı çıkarılan Avcı, ifade vermeyeceğini söyledi

Genel 28.09.2010, 13:10 28.09.2010, 15:48
Hanefi Avcı: İfade vermeyeceğim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eskişehir Emniyet Müdürü'yken yazdığı kitaptan dolayı Türkiye'nin gündemine oturan Hanefi Avcı, NTV'den Ruşen Çakır'a yaptığı açıklamada "kesinlikle ifade vermeyeceğini" söyledi.

Ruşen Çakır, Hanefi Avcı'nın gözaltına alınmadan önce kendisini aradığını belirterek, "beni aradı. Kesinlikle ifade vermeyeceğini söyledi. Daha önce de ifadeye çağırmışlardı gitmemiş. Kendisine komplo kurulduğunu düşünüyor" dedi.

Hanefi Avcı, Devrimci Karargâh örgütüyle ilgili devam eden soruşturmanın gizliliğini ihlal ve örgüte yardımdan ifadeye çağrılmıştı. İfade vermeye gitmeyi reddeden Avcı hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Avcı yakalama kararı çıkması üzerine Ankara'da gözaltına alındı. 

OPERASYONLARLA ORTAYA ÇIKAN GERÇEK

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin geçtiğimiz günlerde terör örgütü Devrimci Karargah'a yönelik düzenlediği operasyondan ilginç ayrıntılar ortaya çıkmıştı.

Örgüt üyelerinden Necdet Kılıç'ın adına kayıtlı telefonla konuşan polis müdürü Hanefi Avcı'nın, kitabında soruşturmanın gizliliğini ihlal ederek örgüt üyelerinin teknik takipten haberdar olmasını sağladığı tespit edilmişti.

Nisan 2009'da Bostancı'da polisle girdişi silahlı çatışma sonucu ölü olarak ele geçirilen Orhan Yılmazkaya'nın Türkiye sorumluluğunu yaptığı Devrimci Karargah örgütüne yönelik bir buçuk yıllık uzun bir takip yapan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ve güvenlik güçleri, terör örgütüne yönelik birçok ilginç bilgiye ulaşmıştı.

Gizli tanık 'Son Tezgah'ın ifadelerine dayanarak örgüte yönelik operasyonlar derinleştirildi. Ergenekon ile irtibatlı bu yapının sanal terör örgütleri oluşturmak üzere Devrimci Karargah üzerinden Türkiye gündemini değiştirmek istediği tespit edildi. Ardından örgütün yeni lideri Ulaş Erdoğan ve arkadaşları yakalanarak tutuklandı. Soruşturma derinleştirildiğinde örgütün illegal faaliyetlerini legal platformda maskelemek için Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) çatısı altında faaliyet yürüttüğü tespit edildi. Örgüt üyesi Necdet Kılıç da teknik takipteydi. Ve yasal dinlemeler çerçevesinde ilişkide olduğu isimler tek tek tespit edildi. Ayrıca Emniyet ve MİT raporlarında da Devrimci Karargah'ın polisin yöntemlerini bildiği ve bu yüzden rahatlıkla polisten kaçtığı ifade ediliyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?