banner39

Hanefi Avcı'yı hapishaneye götüren süreç

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın, Devrimci Karargah soruşturması kapsamında tutuklandı, olayın perde arkasında neler vardı?

Genel 28.09.2010, 23:10 28.09.2010, 23:10
Hanefi Avcı'yı hapishaneye götüren süreçEmniyet Müdürü Hanefi Avcı, Devrimci Karargah soruşturması kapsamında tutuklandı. Hanefi Avcı'yı gözaltı sürecine götüren iddialar, "Haliç'te Yaşayan Simonlar" adlı kitabı piyasaya çıktıktan sonra gündeme geldi.

Avcı'nın, bugün Devrimci Karargah örgütü yöneticisi olarak adı geçen Necdet Kılıç’ı yıllar önce sorguladığı bilinirken, bugün de Kılıç ile iletişim içinde olduğu iddia edildi.

BOSTANCI BASKINI

Türkiye, Devrimci Karargah adını ilk kez 27 Nisan 2009'da Bostancı baskınıyla duydu. Daha önce 1. Ordu Komutanlığı bahçesine havan topu saldırısı düzenleyen örgüt, Bostancı’da lideri Orhan Yılmazkaya'yı kaybetti.

Saatler süren çatışmada bir komiser hayatını kaybederken, olay yerinden geçen 16 yaşındaki bir genç de seken kurşunlar nedeniyle öldü.

OPERASYON DERİNLEŞTİ

Baskın sonrasında soruşturma derinleştirildi. Devrimci Karargah’ın birçok farklı terör örgütünden ayrılanları tek çatı altında toplamaya çalıştığı belirlendi. İddialara göre, polis örgütün bazı yöneticileri ile Sosyalist Demokrasi Partisi yöntecileri arasında bağlantı tesbit etti. Ve örgütün üst düzey yöneticisi olduğu savunulan Necdet Kılıç ismine ulaşıldı.

ÖRGÜT – EMNİYET İLİŞKİSİ

Mahkeme kararıyla Kılıç teknik takibe alınırken, aynı tarihlerde polise gönderilen bir ihbar mektubunda da örgütün emniyet içine bağlantıları olduğuna dikkat cekildi.

Necdet Kılıç adına kayıtlı telefonlardan birini kullanan K.K adlı kadının, bu telefondan sık sık Hanefi Avcı ile görüştüğü de bu dönemde ortaya çıktı. Avcı ile K.K'nın yasak aşk yaşadığı da iddialar arasındaydı.

Devrimci Karargah örgütünün şantaj için bu ilişkiyi kullanabileceği ihtimali gözleri Avcı'ya çevirdi. Hanefi Avcı’nın örgütün polis içindeki bağlantısı olduğu iddiası gündeme geldi.

NECDET KILIÇ-HANEFİ AVCI

İki ismin yolları, Hanefi Avcı’nın Mersin'de Necdet Kılıç'ı işkenceyle sorgulamasıyla kesişti. Avcı daha sonra Kılıç’tan özür dilerken, ikili bir dergi için birlikte fotoğraf çektirdi.

Bu ilişki 2010 yılına kadar taşındı ve Kılıç, Eskişehir'de Avcı’yı ziyaret etti, hatta polisevinde konakladı.

Bu gelişmeleri, savcılığın Hanefi Avcı’yı ifade vermeye çağırmasıyla devam ederken, ‘örgütle bağım yok diyen’ Avcı iddiaları reddetti.Avcı, hakkında bugün yakalama kararı çıktı, savcıya ifade vermeyi reddeti, çıkarıldığı mahkemece 'terör örgütüne yardım'dan tutuklandı.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü