Harp Akademileri'nde mezuniyet töreni

Harp Akademileri'nden mezun olan 184 subay, diplomasını, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Yılmaz, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in katıldığı törenle aldı.

Harp Akademileri'nde mezuniyet töreni

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Harp Akademileri'nden mezun olan subaylara diplomaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Necdet Özel'in de katıldığı törenle verildi.

Harp Akademileri'nde 2 yıllık eğitimlerini tamamlayarak "kurmay subay" unvanını taşımaya hak kazanan 184 subay için düzenlenen mezuniyet töreni  Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanlarının katıldığı törende konuşan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Türkiye'nin tarihin ilk çağlarından itibaren medeniyetlere beşiklik eden, çok önemli politik, ekonomik, sosyal, kültürel ve askeri olayların cereyan ettiği, bugün ise enerji nakil hatlarının geçiş güzergahı olması nedeniyle özel önem ve nitelik kazanan çok kritik bir coğrafyada bulunduğunu hatırlattı.

Son dönemde bölgede ve dünyadaki gelişmelerin Türkiye'yi de yakından ilgilendirdiğine dikkati çeken Orgeneral Recep, şöyle devam etti:

"Tarihte edindiğimiz tecrübeler bize bu coğrafyada ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini muhafaza ederek bayrağımızın gölgesinde hür ve bağımsız yaşamanın güçlü devlet olmakla sağlanabileceğini göstermektedir. Dünyanın bu bölgesinde güçlü devletin en etkili ve caydırıcılık yönünden en önemli unsuru, diğer milli güç unsurları ve milli kaynaklar ile desteklenen güçlü bir silahlı kuvvetlerdir. Bu gelişmelere ve günümüz harp anlayışına bakıldığında geleceğin harplerinin yüksek teknolojiye dayanan, müştereklik ve uluslararası boyutu öne çıkan muharebeler şeklinde cereyan edeceği öngörülmektedir. Her geçen gün daha da karmaşık hale gelmekte olan harekat ortamının önceden görerek, etkin değerlendirme ve planlama yapabilecek, bu ortamda birlikleri sevk ve idare edebilecek nitelikli karargah subayı ve komutanlara olan ihtiyaç bugün dünden daha fazla ihtiyaç haline gelmiştir." 

Orgeneral Recep, "Sayın Cumhurbaşkanım, iki yıl boyunca dikkat ve itinayla yetiştirdiğimiz Silahlı Kuvvetlerimize taze bir güç ve dinamizm katacaklarına inandığımız, kazandıkları nitelikler ile övündüğümüz, başarılarıyla gurur duyduğumuz, geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz güven ve kıvanç kaynağımız genç kurmay subaylarımızın Türk mühendisi ve işçisinin ürettiği tankıyla topuyla milli savaş gemisiyle ve milli uçağıyla helikopteriyle kendi uydusu ve kendi savunma sanayisinin ürettiği özgün harp silah ve araçlarıyla aziz vatanımızın bekası ve yüce milletimizin selameti için her zaman canlarını seve seve feda edeceklerine inancımız tamdır" ifadelerini kullanarak, ailelere, akademik personele teşekkür etti, mezun subaylara yaşantılarında başarılar diledi. 

DÖNEM BİRİNCİSİNİN KONUŞMASI

Dönem birincisi Piyade Kurmay Yüzbaşı Musa Utku Yalnızoğlu, Türkiye'nin içinde bulunduğu güvenlik ortamının yeni güvenlik yaklaşımlarını zorunlu kıldığını söyledi.

Kendilerine destek veren komutan, öğretim üyesi ve ailelerine teşekkür eden Yalnızoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben, şunları kaydetti:

"Harp Akademileri'nin 2015 yılı mezunu subayları olarak yüce Atatürk'ün önderliği ve onun manevi mirası olan akıl ve bilimin ışığında Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılma azmindeyiz. Ufku değil, ufkun ötesini görmek hedefimizdir. Damarlarımızdaki asil kandan gelen güç ve bu şanlı yuvada aldığımız feyiz ile yılmadan ve yorulmadan askerlik yaşam tarzına başlarken ettiğimiz yemine bağlı kalarak milletimize ve cumhuriyetimize doğruluk ve muhabbetle hizmet kanunlara ve nizamlara itaat icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğruna seve seve hayatımızı feda edeceğimize yüksek huzurunuzda söz veriyoruz." 

Konuşmaların ardından mezun olan subaylara diplomaları verildi. Kara Harp Akademisi birincisi Yüzbaşı Mustafa Utku Yalnızoğlu, Hava Harp Akademisi birincisi Hava İstihbarat Yüzbaşı Ceyhan Kesenek ve Deniz Harp Akademisi birincisi Yüzbaşı Mustafa Fıstık diplomalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı. 

Kara Harp Akademisinden 20'si jandarma olmak üzere 91, Deniz Harp Akademisinden 5'i Sahil Güvenlik olmak üzere 45, Hava Harp Akademisi'nden 48 olmak üzere 184 subayın mezun olduğu bildirildi.

Törende ayrıca eğitimlerini tamamlayan müttefik ülkelerden 30 misafir subay da diploma aldı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 21:09
banner53
YORUM EKLE

banner39