banner39

Harp Okulu'nda isyan bildirisi dağıttılar

Balyoz davasından mahkum olan sanıklar ile yakınları Deniz Harp Okulu öğrencilerine bir bildiri dağıtarak, isyan etmeleri istendi

Genel 12.12.2012, 13:46 12.12.2012, 13:51
Harp Okulu'nda isyan bildirisi dağıttılar

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin 18 Kasım 2012 tarihinde düzenlenen kuruluş yıldönümü töreninde genç subaylara isyan çağrısı yapan bir bildiri dağıtıldı. Törende önce Balyoz sanıkları için eylem yapıldı. Daha sonra ise genç subaylara, 'darbe davalarına dur' demeleri için isyan ve emre itaatsizliği teşvik eden 21 maddelik bildiri dağıtıldı.

Deniz Harp Okulu öğrencilerine dağıtılan 4 sayfa ve 21 maddeden oluşan izinsiz bildiride ordunun alt kademesi üst kademeye karşı isyana teşvik edildi. Bildirirde, TSK'nın komuta kademesi üzerinde baskı kurulması için isyan çağrısı yapıldı. İsyana çağrı bildirisinde, darbe davalarında yargılanan subayların "kendi vatanlarında esir tutuldukları" savunuldu. Davalarla Deniz Kuvvetleri'ndeki millileştirmenin engellendiği savunulan bildiride, "İlk zamanlar bu konuya şüpheyle yaklaşanların bu konuda artık şüpheden arınması" isteniyor.

29 EKİM'DEKİ OLAYLAR ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Soruşturmaların önlenmesi için yapılması gerekenlere 29 Ekim'de düzenlenen izinsiz gösteriler örnek gösterildi. Ankara'daki alternatif kutlamalarda olaylar çıkmış ve Türkiye gerilim ortamına sokulmuştu. Bildiride "29 Ekim ve 10 Kasım törenlerinde bilinçli ve örgütlü derneklerin neler yapabileceği topluma gösterilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Genelkurmay Başkanlığı'nın "hukuka saygılıyız" açıklamaları "oyalama taktiği" olarak değerlendirilirken, emekli Genelkurmay Başkanları da "görev süreleri boyunca durumu idare edip olaysız bir şekilde emekli olmayı tercih etmekle" suçlandı.

Bildiride "Ancak önümüzde olan dönemde ya bu personele ve atamızdan kalan mirasa sahip çıkacağız, ya da 'susanlar, sessiz kalanlar, dilsiz şeytandır', daha açıkçası 'hainler ve işbirlikçileri kadar suçludur ve vebal altındadır' konumunda vicdanlarımız ile baş başa kalacağız" denildi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?