banner39

Hasan Nail Canat anılıyor

Tiyatro sanatçısı ve yazar Hasan Nail Canat için, 10 Haziran'da Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi'nde bir anma toplantısı yapılacak

Genel 04.06.2014, 12:29 04.06.2014, 12:39
Hasan Nail Canat anılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şair, yazar ve tiyatrocu Hasan Nail Canat, vefatının 10. yılında öğrencileri ve sahne arkadaşları tarafından anılacak. 

Gaziosmanpaşa Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Canat'ın "Ektiğim son fidanlar çok güzel yeşerecek" dediği öğrencileri ve onunla aynı sahneyi paylaşan arkadaşları, 10 Haziran'da Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek "Saygı Gecesi"nde, Canat'ı anacak. 

Sunuculuğunu Sezgin Maden, moderatörlüğünü Erdal Yıldırım'ın yapacağı etkinliğe, Ahmet Fadıl Güç, Mehmet Karaosmanoğlu, Sadi Beyazıt, Alper Banko, Murat Özbek, Kerem Yılmaz, Selçuk Boncukçu ve Yavuz Ünlütürk de konuşmacı olarak katılacak.  

HASAN NAİL CANAT  

Kayseri'de 25 Ekim 1943'te doğan ve bu ilde başladığı sanat yaşamını İstanbul'da sürdüren Hasan Nail Canat, 1994 yılından vefat ettiği 2004 yılına kadar, Altunizade Kültür Merkezi'nde Üsküdar Belediyesi Tiyatrosu'nda oyunlarını sahneledi. 

Geleneksel tiyatronun örneklerini sunan Canat, "Keloğlan", "Sokak Kızı Elif", "Mindrella", "Süper Bekçi" gibi çocuk oyunları ile "Bir Avuç Ateş", "Demedim mi?", "Metropol ve Kadın" oyunlarını sahneye taşıdı. 

Altunizade Kültür Merkezi'nde çocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi de veren Canat, "Bize Nasıl Kıydınız?", "Beşinci Boyut", "Sürgün", "Çizme", "Hasret", "Siyah Pelerinli Adam" adlı sinema filmleri ile "Camgöz", "Deli Yürek", "Ekmek Teknesi", "Kalp Gözü", "Müslüman'ın 365 Günü", "Müslüman'ın 24 Saati" adlı dizilerde rol aldı. Canat'ın "Bir Küçük Osmancık Vardı", "Gül Yarası", "Yaralı Serçe", "Yasemen", "Nur Dağındaki Çocuk", "Günahkar Baba" ve "Kırımlı Murat Destanı" adlı kitapları bulunuyor. 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?