banner39

Haşim Kılıç'tan sert konuşma

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, AYM'nin kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada yargıya yönelik 'paralel yapılanma suçlamalarının' çok ağır ithamlar olduğunu bunların ispatlanması gerektiğini söyledi. Kılıç, yapılanları "vicdan yolsuzluğu" şeklinde tanımladı,

Genel 25.04.2014, 10:47 25.04.2014, 15:23
Haşim Kılıç'tan sert konuşma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi (AYM)  Yüce Divan Salonu'nda 52. kuruluş yıldönümü kutlanıyor. Yeni üye Hasan Tahsin Gökcan'ın yemininin ardından kürsüye çıkan Başkan Haşim Kılıç konuştu.  Törene katılanalşr arasında  Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Meclis Başkanı Çiçek de bulunuyordu.

"GÖMLEK DEĞİŞTİREN KARAKTER"

Haşim Kılıç konuşmasında sert ifadeler kullandı. Kılıç, "Bizler gömlek değiştiren bir karakterin sahibi olamayız. Dün hak ihlali uğrayanların nasıl yanında yer alınmışsa, bugün de herkesin karşısına çıkmaya devam edeceğiz. Mahalle baskısıyla, yargı mensuplarının görüş ve kararlarının etki altına alınma çabaları, asla geçerli değildir. " dedi.

Kılıç, konuşmasının bir yerinde de "Kamu gücüne sahip olanların, topluma sunduğu hak ve özgürlükleri lütuf olarak değerlendirilmesi düşünülemez." ifadelerini kullandı.

Kılıç'ın konuşmasından satırbaşları:

Belirtilen davalarda şikayetçilerin, kanunun yolunu tüketme yolu aranmaksızın, AYM’nin ihlal kararlarını verdiğini altını çizmek istiyorum. AYM, bir internet sitesine erişimin engellenmesine karşı verdiği kararda, yoğun eleştiriyle karşı karşıya kalmıştır.

Hukuk devletinde mahkemeler emir ve talimatla çalışmadığı gibi dostluk ve düşmanlıkla da yönlendirilemez.

AYM kararının siyasi sonuçlar doğurması doğaldır. Anayasa Mahkemesi’nin siyasi amaçlarla hareket olduğunu söylemek ya da milli olmamakla suçlamak sığ eleştirilerdir.

Hukuk devletinin temel direğinin yargı olduğunu belirten Haşim Kılıç, hukuk devletinin teminatının yargı olduğunu, iktidarların keyfi uygulamalarının hukuk tarafından uygulanmasının hukuk devleti gereği olduğunu söyledi.

Son dönemlerde yargı, paralel devlet, parelel çete şeklinde suçlamalar altında kalmıştır. Bu suçlamalar yargıyı ağır itham altında bırakmaktadır. Bu iddialardan sonra en küçük bir mahkemede dahi zorluklar yaşanacaktır.

"PARALEL YAPI İDDİALARI VİCDAN YOLSUZLUĞU"

Bu iddialar ve suçlamalarla kimin elinde ne tür belge bilgi varsa derhal yargı mercilerine teslim edilmeli ve gereken adımlar derhal atılmalıdır.

Yargıya yönelik bu suçlamalar "vicdan yolsuzluğu"dur.

Yasama organı 2010 değişikliğiyle Anayasa Makemesi'ne evrensel standartları uygulamanmasını istemiştir. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin son günlerde bireysel başvuru haklarıyla ilgili veridiği kararlar nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalmıştır.

Verdiğimiz kararların arkasında olduğumuzu bir kez daha buradan belirtmek isteriz.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?