banner15

Hatayı ÖSYM değil aday yapmış

ÖSYM, DGS'de ağırlıklı ön lisans başarı puanının düşük hesaplandığını iddia eden adayın, başvuru belgesine mezuniyet yılını doğru yazmadığını açıkladı

Hatayı ÖSYM değil aday yapmış

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Dikey Geçiş Sınavı (DGS)'nda ağırlıklı ön lisans başarı puanının düşük hesaplandığını iddia eden adayın, başvuru belgesine mezuniyet yılını doğru yazmadığını bildirdi. "Hatayı yapan kurumumuz değil, adayın bizzat kendisidir." denilen açıklamada, söz konusu adayın beyan ettiği gibi bir tercih işleminin de söz konusu olmadığı duyuruldu. Aday hakkında yasal işlem başlatılacağı ifade edildi.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada, "Bugün çeşitli basın yayın organlarında adayları endişeye sevk eden, kurumumuzu haksız yere yıpratma gayreti güden bir habere daha yer verildiği üzülerek gözlemlenmiştir." denildi.

Söz konusu haberlere konu olan adayın DGS'ye girdiğini, ancak sonuç belgesinde 80 olan başarı puanının 30 olarak yazdığını ve ÖSYM'nin hata yaptığını söylediği hatırlatıldı.

Açıklamada, "Ne var ki hatayı yapan kurumumuz değil, adayın bizzat kendisidir. Aday, başvuru belgesine mezuniyet yılını doğru yazacak özeni göstermemiştir. Aday, 2010 mezunu olmasına rağmen 2011-DGS başvurusunda 'Önlisans Programında Okuyorum' olarak beyan ettiğinden mezun olduğu okul kendisine mezuniyet notu girmemiştir. Bu nedenle adayın Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), kural gereği 30 olarak hesaplanmıştır. Kaldı ki adayın beyan ettiği gibi 18 Ağustos'ta başlayıp 24 Ağustos'ta biten herhangi bir tercih işlemi de söz konusu değildir." denildi. Aday hakkında yasal işlem başlatılacağı ifade edildi.

Son günlerde ÖSYM hakkında çıkan 3 haberin, belgeleriyle birlikte yalanlandığı belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "'KPSS'de blok yanlış yapmadık' diyerek basın kuruluşlarına giden ve kurumumuzu suçlayan adaylar, soru kitapçıkları ve cevap anahtarları internete konduktan sonra bugün ses çıkaramaz olmuştur. Aynı şekilde, 'ÖSYM bir kalemde 160 puanımı düşürdü' diyen adayın da YGS sonuç belgesinin sistemimiz üzerinden alınan orijinal çıktı olmadığı ispatlanmıştır. Son olarak, LYS'ye giren 4 öğrenci tercih formlarında değişiklik olduğunu belirtmiş ve kurumumuz hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını basınla paylaşmışlardır. ÖSYM tarafından haberde ismi geçen adaylarla ilgili tek tek yapılan incelemede ise aynı liseye ve aynı dershaneye giden bu 4 adayın tercihlerinin tercih işlemlerinin son günü, aynı saat dilimi içerisinde, aynı IP numarasından bir başka deyişle aynı bilgisayardan değiştirildiği tespit edilmiş ve basın açıklaması yoluyla kamuoyuna duyurulmuştur."

ÖSYM hakkında negatif bir algı oluşturarak, adaylar ve ailelerin şüpheye düşürülmeye çalışıldığı kaydedilen açıklamada, "Bu nedenle basını kamuoyunu yakından ilgilendiren konularda daha duyarlı ve insaflı olmaya davet ediyoruz." denildi.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 13:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35