banner39

Hava-İş'ten THY'ye grev tehdidi

Hava-İş THY yöneticilerinin çağrılarına cevap vermemesi durumunda THY'nin bütün faaliyetlerinin duracağını söyledi

Genel 16.04.2013, 14:41 16.04.2013, 14:50
Hava-İş'ten THY'ye grev tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Türk Hava Yolları (THY) yöneticilerinin çağrılarına cevap vermezse grev tarihini açıklayacaklarını söyledi.

Ayçin, uçakların uçmayacağı günlerin de çok yakında olduğunu söyledi. Önümüzdeki hafta sonu tarihi açıklayacaklarını belirten Ayçin, THY'nin bütün faaliyetlerinin duracağını savundu.

Hava-İş Sendikası THY binasına grev kararını astıktan sonra çeşitli sendikalar destek için Atatürk Havalimanı'na geldi. Hava-İş'in de bağlı olduğu Sendikal Güç Birliği Platformu üyeleri Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş katında sloganlar attı. Toplanan grup, 'İş ekmek yoksa barışta yok', 'Direne direne kazanacağız' şeklinde sloganlar attı.

Atilay Ayçin, bir hafta önce grev kararı aldıklarını ve kamuoyu duyurusu yaptıklarını hatırlattı. Önümüzdeki haftanın sonuna tüm kurullarını toplayacaklarını dile getiren Ayçin, "Tüm temsilcilerimizi, yönetim kurulumuzu toplantıya çağırdık. En kısa sürede yapacağımız bir değerlendirme ve tartışma sonucunda grevin uygulanacağı tarihi açıklayacağız. Yani uçakların uçmayacağı günler çok yakındır. O gün itibariyle kimse bizi suçlamasın. Mağdur olan yolcular, mağdur olan kargocular, yurt dışına gidecek ve gelecek olanlar bizi suçlamasınlar. Biz yasal hukuki ve meşru zeminde bütün olanaklarımızı kullandık. Grevin uygulanacağı saate kadar da kullanmaya devam edeceğiz." dedi.

Çağrıları cevap bulmazsa olabilecek en kısa tarihte THY'nin bütün faaliyetlerinin duracağını dile getiren Ayçin, "Sorunu çözmekle sorumlu olanların toplu sözleşmedeki uyuşmazlık noktalarını gidermek yerine ertelemeyle, insanları çalıştırmakla tehdit ediyorlar. Bizde buradan uyarıyoruz. Bu ülkede grevin ertelenmesini gerektirecek mevcut yasadaki hiçbir koşul yoktur. Olası bir grev kırıcılığına yol açacak her türlü girişim çok sert şekilde cevabını bulacaktır. Bunları yapacağınıza sorunu çözmek için zaman ayırırsınız daha doğru şeyler yapmış olursunuz." şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?