Hava sahası ihlalinde asker sessiz, dışişleri devrede

Rusya'nın hava sahası ihlalinde önceki durumun aksine Genelkurmay sessiz kalırken tüm açıklamalar Dışişleri kanalıyla yapıldı

Hava sahası ihlalinde asker sessiz, dışişleri devrede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya uçağının “hava sahası ihlali” krizi ile ilgili yapılan resmi açıklamalar biraz daha temkinli bir dil içeriyor. Genelkurmay Başkanlığı sessiz kalırken, tüm açıklamalar Dışişleri Bakanlığı kanalıyla yapılıyor.

24 Kasım’daki uçak düşürme vakasını Anadolu Ajansı, “Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına” dayanarak “Rus uçağı düşürüldü” diye geçti. Daha sonra ise “Rus uçağı olduğu tahmin edilen” diye düzelttiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan da “aidiyeti belli olmayan uçak” dedi.

İkinci krizde ilk açıklama Dışişleri’nden “temkinli” biçimde geldi. Ardından Erdoğan, Latin Amerika ziyaretine çıkarken, “Rusya ihlallerine devam ederse sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak” açıklaması yaptı. Daha sonra Rusya Büyükelçisi’ni Dışişleri’ne çağrılıp uyarıldı.

Uçak düşürmede yapılan uyarılar ve uçağın “hava sahası ihlalini” gösteren iz analizleri konusunda ayrıntılı bilgilendirme yapan Genelkurmay, ikinci ihlalden sonra hiçbir açıklama yapmadı. Sadece web sitesinde 30 Ocak’taki günlük faaliyetlerde “8 F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir” dedi. Askeri kaynaklar, bunu “tek elden açıklama yapılması ve sadece Dışişleri’nin yetkilendirilmesiyle” gerekçelendirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 13:47
banner53
YORUM EKLE

banner39