banner39

Havalimanlarında tartışmalı uygulama: Parmak izi

Havalimanlarının işletmesini elinde bulunduran TAV büyük tartışmaları beraberinde getirecek yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Yeni uygulamada herkesi fişleyebilecek parmak izi sistemi kullanılacak

Genel 03.06.2014, 17:50 03.06.2014, 18:19
Havalimanlarında tartışmalı uygulama: Parmak izi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Havalimanlarındaki geçişlerde parmak izi sisteminin uygulanacağı açıklandı. Uygulama gereği, tüm yolcuların parmak izinin önceden alınması gerekiyor; bu da büyük tartışmaları beraberinde getirecek.

TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, havalimanları kontrol noktalarındaki yoğunluğu azaltmak amacıyla parmak izi kontrolüyle geçiş sistemini getireceklerini açıkladı. 

Sani Şener, ilk girişlerdeki x-ray'lerin kaldırılması konusunda izinlerin çıktığını, çok yakında deneme çalışmalarının başlayacağını ve uygulamaya geçileceğini belirtti.

TAV Grubu'nun vizyon ve misyonunun değerlendirildiği toplantıda konuşan Şener, global ölçekte ortakları olmasına rağmen şimdiye kadar Türkiye ve Türkiye'ye yakın bölgelerde iş yaptıklarını anlattı.

Türkiye'de ticari filonun 2000 yılında 162 iken bugün 385'e, sektörde çalışanların 65 binden 167 bine çıktığını, iç hat uçuş noktasının 26'dan 52'ye, dış hat uçuş noktasının da 60'tan 236'ya çıktığını anımsatan Şener, "Ulaştırma Bakanlığının liberalleştirme politikası ve yerde havalimanlarıyla ilgili özelleştirme politikası bu işin önünü açmıştır" dedi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?