banner15

HAVELSAN müdürüne tutuklama

HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman, "Balyoz Planı" soruşturması kapsamında Beşiktaş'ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

HAVELSAN müdürüne tutuklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Balyoz Planı" soruşturması kapsamında nöbetçi mahkemece 6 albay ile birlikte tutuklanan ve "sivil memur" olduğu belirtilen 1 kişinin, HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, "Balyoz Planı" soruşturması kapsamında İstanbul Merkez Komutanlığına bağlı görevlilerce Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen 9 şüpheliden tutuklanan 7'si arasında HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman da bulunuyor.

Yarman, 6 albay ve 2 astsubay ile birlikte soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar tarafından ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanma istemiyle İstanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmiş ve mahkemece yapılan sorgusunun ardından, Gölcük Donanma Komutanlığından ele geçirilen belgelere ilişkin, "darbeye teşebbüs etmek" suçundan tutuklanmıştı.

Yarman ile birlikte 6 albay da tutuklanırken şüphelilerden 2 astsubay ise serbest bırakılmıştı.

Personel listeleri

Balyoz soruşturması kapsamında ele geçirilen 11 nolu CD' de yer alan "Çalışmalarım_a/"yeni yapılanmada görevlendirilecekler" isimli klasörde bulunan "Savunma sanayi" isimli belgenin, "fyarman" isimli kullanıcı tarafından oluşturulduğu ve bu kişinin HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Ömer Faruk Yarman olduğu öne sürülmüştü. Dosya içerisinde yer alan listelerde bin 80 savunma sanayi çalışanının ismi yer alıyordu. ASELSAN, HAVELSAN, TAI, TUSAŞ, SSM, STM ve TÜBİTAK bünyesinde görev yapan ve listeye giren bin 80 personelin büyük kısmı hakkında, atamalarını etkileyecek değerlendirmeler de bulunuyordu. Listelerin en üstünde ise Genel Koordinatör olarak Faruk Yarman gösteriliyordu. Bazı listelerde savunma sanayi çalışanlarının tayin edilecekleri kurumların tek tek not alındığı ve "Güvenilir olup, yeni yapılanmada çeşitli kademelerde görevlendirilebilir personel" tabiri kullanıldığı da belirlenmişti. 

Yeni belgeler çıktı

İlk Balyoz iddianamesinde belgeye ilişkin, "İlgili kurumlarla yapılan yazışma neticesinde belgede ismi yer alan şahısların belirtilen yerlerde görevli oldukları anlaşılmıştır. Bu haliyle Balyoz yapılanmasının, yeniden yapılandırma adıyla üst düzey bürokratik kadroları ele geçirerek bunlar aracılığıyla ilgili kurumları kontrol altına almayı amaçladığı değerlendirilmiştir" iddiasında bulunulmuştu. Bu iddialar ışığında Gölcük'te yapılan aramalarda yeni yeni belgeler ele geçirildiği ve geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Ömer Faruk Yarman'ın tutuklandığı belirlendi. 

Yarman, TCK' nın 312. Maddesine göre "Hükümeti yıkmaya teşebbüs" suçlamasıyla tutuklanırken, ifadesinde de belgelerle ilgili bir bilgisinin olmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini söylediği öğrenildi. Yarman hakkında geçtiğimiz haftalarda çıkan haberlerde emekli askerlerin ve asker yakınlarını usulsüz olarak işe aldığı öne sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 07:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35