banner15

'Hayata Dönüş'e katılanların isimleri belli oldu

Bayrampaşa Cezaevi'nde 'Hayata Dönüş' operasyonuna katılan komando listesi 13 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Jandarma Genel Komutanlığı, sonunda listeyi savcılığa yolladı. Aynı komandolar Ümraniye Cezaevi'ndeki operasyona da katılmış

'Hayata Dönüş'e katılanların isimleri belli oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

'Hayata Dönüş Operasyonu’ kapsamında Bayrampaşa Cezaevi’nde 12 tutuklunun öldürülmesine ilişkin soruşturmada, operasyona katılan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı’nda (JKÖAK) görevli dokuzu emekli 252 subay ve askerin listesi, 13 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

Radikal'de İsmail Saymaz imzasıyla yer alan habere göre, bugüne kadar, operasyonlara katılanlara ilişkin elinde bilgi ve belge bulunmadığı yönünde mahkemeye isim listesini göndermeyen Jandarma Genel Komutanlığı, sonunda listeyi savcılığa yolladı.

Bayrampaşa Davası avukatlarından Güçlü Sevimli, müdahalede bulunan asıl birliğin bu isimlerden oluştuğunu, faillere nihayet ulaşıldığını ve artık en kısa zamanda dava açılması gerektiğini belirtiyor. Sevimle ayrıca, aynı timin Bayrampaşa’dan sonra gün içerisinde Ümraniye Cezaevi’ndeki operasyona da katıldığını kaydediyor.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülmekte olan Bayrampaşa soruşturma kapsamında 13 yıldır Jandarma Genel Komutanlığı’ndan istenen fakat ısrarla yargıdan kaçırılan JKÖAK listesi, geçen mart ayında dosyaya girdi. Listede, albay, yüzbaşı ve teğmen rütbesinde subaylar, başçavuş ve çavuş rütbesinde asteğmenlerden oluşan 252 askerin adı yer alıyor. Bu isimlerden dokuzunun TSK’dan ayrıldığı ifade ediliyor.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyesi Güçlü Sevimli, listede isimleri yer alan askerlerin Bayrampaşa’daki operasyona bizzat katılanlar olduğunu belirterek, “Bayrampaşa ve Ümraniye cezaevlerinde asıl müdahaleyi yapan birlikler bunlardır. Jandarma Genel Komutanlğı bugüne kadar ısrarla ‘Elimizde bilgi ve belge yoktur, isimlere ulaşamadık’ demekteydi. Operasyonun olduğu ve soruşturmanın açıldığı günden beri, 13 yıldır bu isimlere ulaşamıyorduk. Bizim kanaatimiz odur ki, gerçek sorumlular bunlardır. Bu kişilere bir an önce dava açılması gerekiyor” dedi.

ERLERE DAVA AÇILMIŞTI

Cezaevlerinde F Tipi’ne geçiş için 19 Aralık 2000’de 20 ayrı cezaevinde eşzamanlı biçimde Hayata Dönüş Operasyonu yapılmıştı. Ve Bayrampaşa Cezaevi’ndeki müdahalede 12 tutuklu ve hükümlü öldürülmüş, 55’i yaralanmıştı. Operasyon sonrasında başlatılan soruşturma, jandarmanın isim bildirmeme, bilgi ve döküman paylaşmama gibi engellemeleri nedeniyle 10 yıl sürmüştü. Bu nedenle hiçbir rütbeliye ve ölümlerin gerçekleştiği C Koğuşu’na giren Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı ve Halkalı Komando Taburu’na dava açılamazken; fatura, tali görevdeki Elazığ Komando Taburu’nda görevli 39 ere kesilmişti. JKÖAK yetkililerinin isimlerinin gönderildiği soruşturma dosyası ise ayrılmıştı.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 Kasım 2010’da ilk duruşması görülen davada sanık erler kendilerinin Bayrampaşa’da değil, Ümraniye Cezaevi’ndeki operasyonda görevli olduklarını iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 14:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48