banner39

'Hayata dönüş'e protestolu anma

TMKP üyeleri 2000 yılında 30 tutuklunun ölümüyle sonuçlanan operasyonları Bayrampaşa Sağmalcılar Metro İstasyonu önünde protesto etti

Genel 19.12.2012, 14:44 19.12.2012, 14:44
'Hayata dönüş'e protestolu anma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) üyesi bir grup, 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerindeki ölüm orucu ve açlık grevlerini sonlandırmaya yönelik düzenlenen ''Hayata Dönüş Operasyonu''nu protesto etti.

Sağmalcılar metro durağında toplanan grup, üzerinde operasyon sırasında hayatını kaybedenlerinin fotoğraflarının bulunduğu ''19-22 Aralık şehitleri ölümsüzdür. Hesabını soracağız'' yazılı pankart açarak eski Bayrampaşa Cezaevi'ne doğru yürüyüşe geçti.

Sloganlar eşliğinde cezaevinin önüne kadar yürüyen grup adına burada yapılan açıklamada, 12 yıl önce gerçekleştirilen operasyonda 28 tutuklu ve hükümlünün öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı ifade edildi.

Operasyonun en büyük hapishane katliamı olduğu savunulan açıklamada, ''O günleri unutmadık, unutturmayacağız. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Bütün herkesi platformumuzla beraber bu davayı savunmaya davet ediyoruz'' denildi.

Basın açıklamasından sonra söz konusu operasyonun gerçekleştirildiği dönemde hapishanelerde bulunan bazı kişiler yaşadıklarını anlattı.

Operasyonlarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının da bulunduğu eylemde Grup Yorum ve Kutup Yıldızı isimli gruplar şarkı söyledi.

Gruptakiler, cezaevinin önüne karanfil bırakarak eylemlerini sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?