banner39

Hayvanlara şefkat insanlık borcudur

Her hayvan insanlara bir hizmet için yaratılmıştır. Bundan ötürü onlara zulmedilmeyip, iyi muamele edilmesi lâzımdır.

Genel 21.10.2013, 13:30 21.10.2013, 13:30
Hayvanlara şefkat insanlık borcudur

İslâm dîninde bütün mahlûkata şefkatle davranılması bir vazifedir. Bilhassa hayvanlara zulmedilmeyip, iyi bakılması lâzımdır. Hayvanları pek ziyade yormamalı, dövmemelidir. Hayvanlara zulmün cezası ağırdır. Çünkü hayvanların Hak teâlâdân başka yardımcısı yoktur.

Muhammed aleyhisselâm bir hadîs-i şerîfde “Allâhü teâlâdan başka yardımcısı bulunmayanlara zulmedenler hakkında Hak teâlânın gazabı pek şiddetli olacaktır” buyurmuştur.Hayvanların da hakları vardır. Ehlî (evcil) hayvanların yiyeceklerini içeceklerini vaktinde vermek, vaktinde tımar etmek, haklarında rıfk ile merhamet ile muamelede bulunmak lâzımdır. Her hayvan başka bir hizmet için yaratılmıştır. Meselâ sığır hayvanları arabalara koşulmak, tarlalarda çalıştırılmak için yaratılmıştır. Bunlara binilmemeli, bunların sırtlarına merkepler gibi yük yükletilmemelidir.Zararlı olmayan serçe, hüdhüd gibi küçük kuşları vs. hayvanları beyhude yere öldürmemelidir.

Hiçbir hayvanın yüzüne vurmamalı ve yüzünü dağlamamalıdır. Hiçbir hayvanı nişan almak için hedef tutmamalı, kuşların yuvalarına geceleyin gitmemelidir.

Yılan, akrep, fare, çaylak, kara karga, kudurmuş köpek gibi zararlı hayvanlar öldürülür. Ancak hiç bir hayvanı -ne kadar zararlı olursa olsun- ateşe atarak öldürmek câiz değildir.

Halk arasında “öldürülecek bir yılanın veya akrebin eşi, intikam alır” diye söylenilen sözlerin ise aslı yoktur.HAYVANLAR İÇİN VAKIF KURAN MİLLETİZ

Ülkemizde ise hayvanların korunması çok eski tarihlere dayanmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı devletleri döneminde hayvanlara büyük bir sevgi ve şefkat gösterilirdi. Özellikle toplumsal dokunun bir parçası olarak kabul edilen sokak hayvanlarının beslenmeleri için vakıflar kurulmuş, vasiyetnameler düzenlenmiştir. Birçok seyahatnamede Türklerin hayvanlara karşı gösterdiği alâkadan övgü ile bahsedilmiştir.

Sokak hayvanlarını korumak için bile vakıf kuran bir milletiz. Bugün de nesli tükenmek üzere olan hayvanlar var ve bunun için bazı tedbirler alınması gerekiyor. Tabiatı paylaştığımız hayvanların, doğanın muvazenesinin korunmasında mühim bir yeri olup, birlikte yaşadığımız dünya bütün hayvanların denge içinde yaşamasıyla güzelliğini devam ettirebilir.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?