Hazine ucuz kaynağı Çin'de buldu

Düşük maliyetle kaynak temin etmek isteyen Hazine, rotayı Uzakdoğu ülkelerine çevirdi.

Genel 19.03.2011, 06:37 19.03.2011, 06:37
Hazine ucuz kaynağı Çin'de buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Düşük maliyetle kaynak temin etmek isteyen Hazine, rotayı Uzakdoğu ülkelerine çevirdi. Dün Japonya'ya 180 milyar yenlik tahvil ihracını tamamlayan Hazine, İspanya ve Portekiz gibi Avrupa'nın krizle boğuşan ülkelerine borç vermeye hazırlanan Çin'i gözüne kestirdi. Zaman'da yer alan habere göre, Çin'den borçlanmak için engel olmadığını belirten Hazine kaynakları, bu ülkedeki birikimleri değerlendireceklerini kaydediyor. 

Ucuz kaynak temin etmek isteyen Hazine, rotayı Uzakdoğu ülkelerine çevirdi. Bir yıldır devam eden görüşmelerin ardından Samuray tahvilinin kapısını açan Hazine, gözünü yeni ülkelere dikti. İlk adres geçen ay Hazine Müsteşarlığı'ndan bir heyetin teknik temaslarda bulunduğu Çin. Hazine yetkilileri teknik düzeyde bu ülke ile görüşmelere başlarken, Türkiye'nin uygun faizle Çin'den borçlanma gerçekleştirebileceği belirtiliyor.

Çin'den borçlanmak için herhangi bir engel olmadığına dikkat çeken Hazine kaynakları ise görüşme sürecinin olumlu devam ettiğini kaydetti. Hazine'den bir kaynak, "Yakın temas halindeyiz. Bu ülkede önemli birikim var. Bunu değerlendirebiliriz. Şu an itibarıyla herhangi bir engel yok." dedi.

Çin'in İspanya ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerine borç para vermeye hazırlandığını aktaran bir başka yetkili ise, Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesinden borçlanma konusunda daha avantajlı olduğunu söyledi. Japon Samuray tahvil piyasası, kredi notu kalitesi ve ekonomik performans kriteri yüksek olan ülkelere açıldığı için uzmanlar Türkiye'nin Çin piyasasında daha aktif olabileceğine dikkat çekiyor. Samuray piyasası için 2 milyar dolarlık ihraç gerçekleştiren Hazine'nin Çin piyasası için bu rakamı artırabileceği ifade ediliyor.

Döviz rezervi 2 trilyon 850 milyar dolara çıkan Çin, ABD'nin yanı sıra gelişmekte olan ülke piyasalarında da var olmak istiyor. Bu kapsamda Çin'in Portekiz'in borçlanma piyasasında karşılaştığı sıkıntıyı aşmasına destek olmak amacıyla bu ülkenin 4 ilâ 5 milyar Euro'luk borcunu satın almaya hazır olduğu belirtiliyor.

Bu arada Hazine Müsteşarlığı mart, nisan ve mayıs aylarını kapsayan 3 aylık dönemde 27,8 milyar liralık iç borç ödemesine karşılık, 21,5 milyar liralık iç borçlanma gerçekleştirecek. Bu dönemde gerçekleştirilecek olan 3,7 milyar liralık dış borç ödemesiyle birlikte Hazine toplamda söz konusu üç aylık dönemde 31 milyar 500 milyon lira borç ödeyecek.

Hazine altısı mart ve nisan ayında, dördü ise mayısta olmak üzere üç aylık dönemde 10 ihale yapacak. Öte yandan Çin'de bankaların zorunlu karşılık oranları artırıldı. Çin Merkez Bankası, bankaların zorunlu karşılık oranını bu yıl üçüncü kez artırarak 50 baz puan daha yükseltti.

Hükümetin enflasyonla mücadelesini destekleyen Merkez Bankası, büyük bankaların zorunlu karşılık oranlarını daha önce görülmemiş bir seviye olan yüzde 20'ye yükseltti. Karar 25 Mart'tan itibaren geçerli olacak. Kararın ardından varil başına 117,29 dolara kadar yükselen Brent petrolü vadeli işlemleri 114,5 dolara kadar geriledi.

Hazine'nin Japon piyasasına 180 milyar yen tutarında tahvil ihracı tamamlandı. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, yen piyasasında gerçekleştirilen 180 milyar yen tutarındaki tahvil ihracına ilişkin tutarın hesaplara girdiği belirtildi. Bu ihraçla Türkiye, 2000 yılında gerçekleştirilen son ihracın ardından ilk kez yen piyasasından borçlanırken, 10 yıl vadeli ihracın tutarı 180 milyar yen (yaklaşık 2,17 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşti.

Öte yandan G-7 ülkeleri, Japon Yeni'nin güçlenmesinin önüne geçmek için döviz piyasalarına müdahale konusunda anlaştı. ABD, İngiltere, Kanada ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), Japonya ile beraber dün döviz piyasalarına 'ortak müdahale' yaptı.

Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda, planlı müdahalenin 'piyasalardaki oynaklığı' hafifletme anlamına geldiğini ve yen için özel bir döviz kuru belirlemeyi amaçlamadığını söyledi. Yen dün dolar karşısında 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek değerine ulaştı
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?