banner39

HDP, 'Yol haritası' taslağını Kandil'e ulaştırdı

HDP Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kadil'e giderek çözüm süreci yol haritasının taslak metnini KCK'ya ulaştırdı

Genel 19.10.2014, 15:21 19.10.2014, 15:46
HDP, 'Yol haritası' taslağını Kandil'e ulaştırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP'nin, Çözüm süreci kapsamında İmralı-Kandil-Ankara hattında görüşme trafiğini yürüten heyeti, hükümet tarafından kendilerine sunulan çözüm süreci yol haritasının taslak metnini Kandil dağına götürerek KCK yetkilileri ile paylaştı.

Dün Kandil'de KCK yetkilileri ile görüşen heyet yaptığı açıklamada, KCK yetkililerinin müzakereye geçiş açısından sözün bittiğine dikkat çektiklerini belirterek, "Atılacak pratik adımlara karşı pratik tutumların gelişeceğini belirtiler" denildi.

Dün Irak'ta Kandil dağına çıkan HDP Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kandil dağında KCK yetkilileri ile yaptıkları görüşme ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Kandil'e 7 saat süren görüşmede, çözüm süreci ve Kobani başta olmak üzere Rojava ve Ortadoğu'daki gelişmeler, Ulasal kongre çalışmaları, AKP'nin çözüm süreci ve Kobani protestolarına yaklaşımının ele alındığı belirtilerek, şöyle denildi:

"HÜKÜMETİN VERDİĞİ YOL HARİTASI TASLAĞI KCK'YE İLETİLMİŞTİR"

"Heyetimiz, Ankara'da yaptığı temaslar sonucu kendisine ulaştırılan yol haritası taslağını KCK yetkilerine iletmiştir. Toplantıda KCK yetkilileri, AKP'nin süreçle ilgili oyalama tavrının devam ettiğini, müzakereye geçiş mekanizmalarının halen kurulmadığını, bu konuda kendilerinin ve demokratik çevrelerin tüm çağrılarına rağmen bu politikalarda bir değişiklik olmadığını ifade ettiler. Müzakereye geçiş açısından sözün bittiğine dikkat çeken KCK'li yetkililer, atılacak pratik adımlara karşı pratik tutumların gelişeceğini belirterek, 'Somut adımın şekillenmediği hiçbir tavrı hareketimiz ve halkımız kabul etmeyecektir' uyarısında bulundular. KCK'li yetkililer, 'Müzakereye geçilmesi durumunda önderliğimizin başlatmış olduğu ve büyük bir özveriyle bugüne getirdiği süreçle ilgili bugüne kadar göstermiş olduğumuz duyarlı tutumun devam edeceğinin kamuoyu tarafından bilinmesi gerekir' dediler."

HDP heyeti açıklamasında, Kobani'deki durumun bundan sonra da halk tarafından büyük bir duyarlılıkla takip edilmesinin son derece hayati olduğunu belirtilerek, "Rojava devrimi üzerinden Kürt halkının tüm kazanımlarını tasfiye etmeyi amaçlayan konseptin devam ettiğine dikkat çektiler. Böylesi bir süreçte Kürt halkı açısından Ulasal Kongrenin öneminin tekrardan ortaya çıktığını vurgulayan KCK yetilileri, Ulusal Kongre zemininin güçlendiği bu dönemde tüm Kürt parti ve örgütlerine de bu temelde duyarlılık çağrısında bulundular. AKP'nin Kobani kuşatması başladığı günden itibaren IŞİD çetelerine destek verdiğinin uluslararası camia tarafından da tespit edildiğini ifade ederek, kendilerinin ve duyarlı tüm çevrelerin uyarılarına rağmen AKP'nin bu tutumunun değişmediğini söylediler" denildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?