banner39

HDP'nin seçime girme kararına Öcalan desteği

HDP'nin seçime parti olarak girme kararına, Öcalan'dan da destek geldi. Öcalan, temsiliyetin iyi belirlenmesi halinde partinin yüzde 10 barajını geçebileceğini belirtti

Genel 05.02.2015, 23:58 06.02.2015, 09:42
HDP'nin seçime girme kararına Öcalan desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HDP’nin seçimlere parti olarak girme kararına Öcalan’ın tepkisi netleşti. Öcalan, genişletilmiş İmralı Heyeti’yle yaptığı görüşmede, HDP’nin kararına destek verdi.

HDP’nin, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerine bağımsız adaylar yerine, parti çatısı altında girme kararını Eşbaşkan Selahattin Demirtaş “81 ilde, 550 milletvekili adayı göstererek, seçimlere gireceğiz” sözleriyle duyurmuştu. Kamuoyunda, HDP’nin yüzde 10 seçim barajı nedeniyle risk aldığı, hatta kararını yeniden gözden geçireceği iddiaları tartışılıyor. HDP’nin kararıyla ilgili Abdullah Öcalan’ın ne diyeceği merak konusuydu.

Al Jazeera Türk’ten Burhan Ekinci’nin haberine göre, HDP’nin kararı, İmralı heyetinin 4 Şubat’taki Öcalan’la görüşmesinde gündeme geldi. Öcalan ise heyete, HDP’nin parti olarak seçime girme kararını desteklediğini açıkladı.

TAM ATEŞKES İLANI

Radikal'den Murat Yetkin'in iddiasına göre görüşmelerden sonra “tahkim edilmiş ateşkes” konusunda da mutabakata varıldı. Bu ateşkes şu anlama geliyor: 1- Ateşkesin sürecin bir parçası olarak resmileşmesi, 2- PKK’nın paralel devlet girişimi uygulamalarına son vermesi, 3- Yol kesme ve kontrollerine son verilerek seyahat güvenliğinin sağlanması, 4- Bölgedeki inşaat ve ekonomik faaliyetin engellenmesine, tahribine son verilmesi.

HÜKÜMETİN ATACAĞI ADIMLAR

Yetkin, bunun karşılığında hükümetin de atacağı adımlar olacağını belirterek şunları yazdı: Tabii Öcalan’ın açıklama yapmasıyla birlikte, hükümetin zaten hazırlıkları az çok tamam olan bazı adımları atması söz konusu olabilecek.

Örneğin Meclis’te oylanmayı bekleyen Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’nın genel Kurul’a indirilmesi. Bu şart yerel yönetimlere siyasi olmasa da idari ve mali anlamda ciddi özerklik imkânları sağlıyor.

Örneğin Öcalan’a daha geniş hareket imkânı sağlanması… Buna Öcalan’ın İmralı adasındaki Adalet Bakanlığı’nın eski Mete Kampı’nda bir tür ev hapsine alınması, İmralı’daki diğer PKK’lı mahkûmların sekretarya, arşiv ve büro hizmeti görebilecek, bilgisayar, tercihan yabancı dil özellikleri olan daha genç olanlarla değiştirilmesi; Öcalan’a bir nevi başkanlık makamı tahsisi.

Mutlaka her iki tarafta da başka maddeler var, dediğimiz gibi, bunlar ilk ağızda öğrenebildiklerimiz.

GENİŞLETİLMİŞ HEYET

Çözüm süreci görüşmelerinde hükümet, Öcalan ve Kandil’le görüşmeleri yürüten İmralı heyetinde ilk kez Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden Ceylan Bağrıyanık da yer aldı.

4 Şubat’taki görüşmeye HDP’nin grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de yer aldı. Böylece heyet, çözüm sürecinin başından bu yana İmralı’yı ziyaret eden en kalabalık heyet oldu.

Görüşmeleri uzun bir süre yürüten Buldan, Baluken ve Önder’den oluşan heyete 29 Kasım’da Hatip Dicle de katılmıştı. Dicle ile birlikte heyette yer alması düşünülen Bağrıyanık’ın heyete dahil olması ise iki aydan fazla bir süre gecikti.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü