'Helal Ürünler Fuarı' açıldı

GİMDES tarafından düzenlenen Helal ürünler Fuarı CNR Expo'da açıldı

'Helal Ürünler Fuarı' açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

4. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı (HELAL EXPO) CNR Expo'da düzenlenen törenle açıldı. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma (GİMDES) Derneği tarafından düzenlenen fuarda Türkiye ve çeşitli ülkelerden helal sertifikası alan ürünler sergileniyor.

Fuar, 5-8 Eylül 2013 tarihleri arasında gezilebilecek...

Fuarın açılışına Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer ve çeşitli ülkelerden işadamları katıldı. Arınç, burada yaptığı konuşmada "'Helal' kelimesi, 'Tayyip' kelimesi dini kavramlar, bunlar laik kavramlar değil. Helalin anlamı var, Tayyibin anlamı var" dedi.

"Tabi Malezyalı dostumuz ve diğer ülkelerden teşrif eden her biri diğerinden kıymetli arkadaşlarımız, bizim dilemmamızı bilmeyeceklerdir. Kimbilir nasıl tercüme edecek hanımefendi kardeşimiz?" diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yani bir paradoksumuz, bir çelişkimiz var. 'Helali anladık kardeşim de bu Tayyip neyin nesi diyebilirler?' Çünkü Türkiye'de bu kelime konuşulduğunda akla hemen sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan geliyor. Aslında dilemma şu, içimizde o kadar laikliği yanlış anlayan, yanlış yorumlayan ve particilikten gözlerinin içi kızarmış o kadar gafil insan var ki böyle güzel bir konferansın adına bakarak, şunu söyleyebilirler; 'gördünüz mü gene bir konferansın içerisinde Başbakanın propagandasını yapıyorlar. Zaten Türkiye'de helal falan denince bu yobazlar mutlaka parti propagandası yapacak' demiş olabilirler. Yanılıyor muyum? Yanılmıyorum."

'Tayyip' kelimesinin sağlıklı, temiz, kaliteli demek olduğunu ve daha da geniş anlamlarının olabileceğini anlatan Arınç, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakan ismini buradan alıyorsa ne mutlu ona demek ki ismiyle mütenasip olmuş. Yani Kur'an'da geçen Tayyip onun ismiyle de gerçek manasını bulabilmiş. Şimdi bu dini kavramların burada zikrediliyor olması tamamen Kur'an'a, İslam'a ve dindar Müslümanlar'ın kabullerine bağlı bir şey. Günümüzdeki politikayla kesinlikle ilişkisi yok, herkes derin bir nefes alsın."

Hüseyin Kami Büyüközer de bir yurt dışı ziyareti esnasında helal gıda eksikliğini gördüğünü, Türkiye'ye dönerek bu konuda çalışmalar yapmaya başladıklarını ve 30 yıldır bu alanda çalıştıklarını anlattı.

Uzun, ince bir yolda ilerlediklerini ve bugün bütün Türkiye'de ve dünyada helal sertifikalama sektörünün ayrı bir ivme kazandığını belirten Büyüközer, "Ben isterdim ki bunun bayraktarlığını Türkiye yapsın ama yapamadı. Malezya bu işin bayraktarlığını yaptı. Hatta İslam Konferansı Örgütü'ne ilk teklifi götüren Malezya oldu" diye konuştu.

Büyüközer, özel sektör olarak bir bürokratik anlayışın dışında tamamen amatör anlayışı hakim kıldıkları için, bugün Türkiye'de uluslararası platformda helal gıda konusunda söz sahibi olacak bir noktaya eriştiklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 15:36
banner53
YORUM EKLE

banner39