banner39

'Hem cemaati hem Erdoğan'ı tasfiye planı var'

Ak Partili Tayyar, Başbakan Erdoğan ile cemaatin birden tasfiye edilmek istendiğini belirterek 'Küresel Ergenekon' iddialarında bulundu

Genel 06.02.2014, 13:36 06.02.2014, 13:36
'Hem cemaati hem Erdoğan'ı tasfiye planı var'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, son aylara damgasını vuran gerilimle ilgili ilginç iddialarda bulundu. Tayyar, Türkiye'nin yükelişinden rahatsız olanlarn hem Başbakan Erdoğan'ı hem de cemaati tasfiye etmeye çalıştığını söyledi.

Tayyar, Habertürk'te yayınlanan ve Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu Güne Bakış'ta dikkat çeken açıklamalarda bulundu. "Erdoğansız Türkiye" amacında olan güç odaklarından bahseden Tayyar, "Hem içeride hem de dışarıda Erdoğan'ı Türkiye'nin başında istemeyen çok önemli güç odakları var. Dışarıda Amerikan derin devleti. Onların doğrudan İsrail ile ilişkileri ve bu ilişkileri dizayn eden bir küresel sermaye var. Ben bunlara global ergenekon diyorum. Bunların Türkiye ile ilgili problemleri devam ediyor." dedi.

2002'den bu yana sermayenin el değiştirmeye başladığını belirten Tayyar, siyaset üzerine vesayet oluşturan odakların güç kaybetmeye başladığını söyledi. Tayyar, iç odakların da benzer amaçlar içinde olduğunu ifade ederek "Dolayısıyla hem içeride hem de dışarıda Erdoğan ile birlikte Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olan çevreler yeni dönemde Erdoğan'ı Türkiye'nin başında istemiyorlar." şeklinde konuştu.

Milletvekillerine istifa baskısı yapıldığını öne süren Tayyar, bezer baskılara kendisinin de maruz kaldığını söyledi. Tayyar sözlerine şu şekilde devam etti: "Herkese farklı şeyler söyleniyor. 'Bu kavganın içinde olmayın kenara çekilin. Bu hükümet gidecek. Gittiği zaman hep beraber altında kalırsınız. Eğer siz bu savaşın dışında kalırsanız kazanan olursunuz' gibi bir takım telkinler var. Bana doğrudan kaset ve video gibi argümanlarla gelmediler ama başka milletvekillerine bu tarz gidildiğini duydum."

Tayyar programın bir bölümünde ise gündeme damga vuracak iddialarda bulundu. 17 Aralık'ın bir darbe girişimi olduğunu belirten Tayyar, "Tasfiye edilmek istenen sadece hükümetin kendisi değil aynı zamanda cemaati de tasfiye etmek istiyorlar." dedi. NeoCon çetesi üzerinden hizmet ile AK Parti arasında bir çatışma üretilmek istendiğini öne süren Tayyar, bu şekilde AK Parti'nin etkisizleştirmek istendiğini ekledi.

Bir diğer iddiasında ise suikast girişimleri olabileceğini gündeme taşıyan Tayyar, "Devleti uyarıyorum. Çok önemli şahıslara yönelik suikastlar planlanabilir. Toplumda kaos oluşturacak her isim tehdit altında olabilir. Reyhanlı gibi sınır illerimizde bombalı eylemler planlanabilir. Herkesin dikkati olması gerekir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar bu planların devam edebileceğine işaret eden Tayyar, hedeflenenin Erdoğan'ın siyaseti bırakması ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmemesi olduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?