banner39

Her polis artık kendi hırsızından mesul!

Adana polisi, ilginç bir yönteme başvurdu. Önce 500 polise birer hırsız zimmetlendi. Arkasından bu polisler hırsızlarıyla irtibata geçti....

Genel 31.10.2013, 16:56 31.10.2013, 17:22
Her polis artık kendi hırsızından mesul!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adana polisi artan hırsızlık olaylarının azaltılması amacıyla ilginç bir proje hazırladı. Polis, artık hırsızlık yapanların kapısını yalnızca yakalamak değil 'topluma kazandırmak' için de çalacak. Proje kapsamında hırsızlıktan kaydı bulunan 500 kişi tespit edilerek, 500 başarılı polise zimmetlendi.

8 bin polis arasından seçilerek projeye dahil edilen isimler, hırsızlık suçuna karışmış kişilerle tek tek irtibata geçti. Hırsızlık yapmış kişilere telefon numaralarını verip, zor zamanlarında kendilerini aramalarını istedi. Üç ay sürecek proje şimdiden meyvesini vermeye başladı. Bir emniyet yetkilisi, "Ailesi yıllardır söylemesine rağmen hırsızlıktan uslanmayan bir genç, kendisi için görevlendirilen polisle temasa geçince değişti. Şimdi bir yakını gibi gördüğü polis arkadaşı arayıp hal hatır soruyor, sorunlarını anlatıyor. Ailesi 'Bu çocuğa ne yaptınız?' deyip bize teşekkür ediyor." diyor.

Çalışmada polis önce, hırsızlıktan kaydı olan kişileri tespit etti. Daha sonra belirlenen isimlerin kapılarını çaldı. Ancak kimi, polisin kendilerini yakalamak için aradığını düşünüp kaçtı. Kimi ise evlerine polisin bıraktığı notlara aldırış etmedi. Polisin, "çay içmeye geleceğiz" mesajına gülen suçlular, kurtulamayacaklarını anlayıp 'tamam' dediklerinde ise ellerinde 'baklava' ile kapı çalan polisle karşılaştı. Polis, suça karışmış kişilere "Şimdiye kadar bir hata yapmış olabilirsiniz ancak bundan sonra yapmayın. Size yardımcı olmak istiyoruz. Buraya birlikte ne yapabiliriz diye geldik" mesajı verdi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?