banner39

'Hiç kimse asker doğmaz'a beraat

Hiç kimse asker doğmaz yazılı pankart açtıkları için halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla haklarında dava açılan dört kişi beraat etti

Genel 18.12.2012, 12:21 18.12.2012, 12:21
'Hiç kimse asker doğmaz'a beraat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kamuoyunda 'herkes bebek doğar, asker doğmaz' davası olarak bilinen, 'halkı askerlikten soğutma' davası beraatla bitti. Eskişehir'de vicdani retçi Enver Aydemir'i destek eyleminde 'Herkes bebek doğar', 'Hiç kimse asker doğmaz' ve 'Biz Ordu'ya sadece fındık toplamaya gideriz' şeklinde slogan attıkları için 'askerlikten soğutmak' suçundan 9 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 4 sanık için beraat kararı çıktı.

Sanıkların eylemini ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendiren mahkeme, söz konusu sloganların şiddet unsuru içermediğini, demokratik toplum barışını bozmadığını ve herkesin aynı şekilde düşünmeye zorlanamayacağını belirterek, sanıklar için beraat kararı verdi.

Dini inancı gereği askerlik yapmayı reddeden Enver Aydemir, 2007 yılının Temmuz ayında İzmit'teki evinden alınarak Bilecik'teki 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na götürüldü. Tutuklanarak Eskişehir Askeri Cezaevi'ne gönderilen vicdani retçi, Ekim 2007'de, 'iki gün içinde birliğine teslim olması' kaydıyla askeri mahkeme tarafından tahliye edildi. Ancak Aydemir teslim olmadı. 24 Aralık 2009'da İstanbul'da asker firarisi olduğu gerekçesiyle yakalanarak hakkında askeri mahkemede firar suçundan dava açıldı. Eskişehir'deki 1. Hava Kuvvet Komutanlığı içerisindeki askeri mahkeme, Aydemir hakkında firar suçundan 10 ay hapis cezası verdi. Hapiste kaldığı süre dikkate alınarak serbest bırakılan vicdani retçi Aydemir, askerlik görevi için Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na teslim edildi.

Bu süreçte çeşitli sivil toplum kuruluşları ve aktivistler tarafından Aytekin'e destek eylemleri ve yürüyüşleri yapıldı. Bu eylemlerde 'Herkes bebek doğar', 'Hiç kimse asker doğmaz' yazılı pankartlar açıldığı için Savaş Karşıtları Dergisi Sahibi Halil Savda, tiyatrocu Mehmet Atak, Baba Ahmet Aydemir, Fahri Fatih Tezcan hakkında Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yaklaşık 2 yıl önce 'halkı askerlikten soğutmak' suçundan haklarında 9 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sanıklar, 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 8. kez hakim karşısına çıktı. İnsan Hakları Derneği (İHD) eski genel başkanı Avukat Hüsnü Öndül ve Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Barbara Neppert de davayı izleyici olarak takip etti.

Davanın avukatlarından Senem Doğanoğlu ve Esra Başbakkal Kara, müvekkillerinin suç işlemediğini, 'Herkes bebek doğar' şeklindeki sloganın herkesçe bilinen doğal bir slogan olduğunu söyledi. Atılan sloganların suç teşkil etmediğini vurgulayan Avukat Doğanoğlu ve Kara, müvekkilleri hakkında soruşturma açılmasının ifade, düşünce özgürlüğünün ihlali olduğunu ve bu nedenle sanıkların beraatine karar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Dosyayı inceleyerek tarafları dinleyen mahkeme hakimi Kemal Karanfil, duruşma sonunda kararını açıkladı. Hakim Karanfil, sanıklara isnat edilen suçlamalarının İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 18 ve 19., Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9 ve 10. maddesi ile Anayasanın 25. maddesinde belirtilen ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu değerlendirdi. Eylemde atılan sloganların ve taşınan pankartların şiddet unsuru içermediğini, demokratik toplum barışını bozmadığını, farklı düşünmenin ve bunu ifade edebilmenin, insan olmanın bir gereği olduğu ve herkesin aynı şekilde düşünmeye zorlanamayacağını belirten Hakim Karanfil, 4 sanık için beraat kararı verdi.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü