banner15

Hileli Zeytinyağı'na dikkat!

Hileli zeytinyağıyla mücadelede vatandaş ihbar edecek, market raftan indirecek

Hileli Zeytinyağı'na dikkat!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Zeytinyağında yıllardır yapılan tağşiş (hileli karışım) sebebiyle yaşanan sıkıntılı sürecin yol açtığı kalite kaybı, sağlığa verilen zarar ve haksız rekabeti önlemek için ortak akılla mücadele başlatıldı. Türkiye'de bütün marketlerden alınacak numuneler tahlil edilecek, uygunsuz yağ satan marka ve marketler açıklanacak.

Zeytindostu Derneği Başkanı Metin Ölken, "Markasız malları almayın. Köylünün alınteri diye düşünmeyin. O mallarda kontrol sıfır, uzun vadede köylüye en büyük zararı veriyor." dedi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Başkanı Ali Nedim Güreli ise vatandaşların, kalitesiz yağ satan marka ve marketleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na ihbar etmeylerini istedi. Aydın Ticaret Borsası Gıda Laboratuvarları Genel Müdürü Ülkü Ülken de Zeytindostu Derneği adına ürünlerin tahlillerini yapacaklarını belirterek, bütün marketleri işbirliğine çağırdı. Kimyevi kontrollerin kendi laboratuvarlarında, duyusal kontrollerinse Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) tarafından yapılacağını aktaran Ülken, bakanlığın gıda tebliğinde zeytinyağının da yer aldığını hatırlatarak, ihraç edilen gıda maddelerinde tahşişin yüzde 49'larda olduğunu belirtti. Ülken, hileli ürün olduğu tespit edilen markaların önce raflardan indirilmesini isteyeceklerini, ardından Tarım Bakanlığı'na şikayet edeceklerini belirterek, "Proje bittiği zaman, hileli ürün market rafına gelmeden tespit edilmiş olacak." şeklinde konuştu.

Zeytindostu Derneği ve EZZİB öncülüğünde başlatılan mücadeleye Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yanısıra Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, İzmir Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Borsası, Akhisar Ticaret Borsası, Ayvalık Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Adana Ticaret Borsası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret ve Sanayi Odası, Gemlik Ticaret Borsası, Mut Ticaret ve Sanayi Odası ile Nizip Ticaret Odası destek veriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2010, 15:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35