banner39

Hilmi Özkök: Çok acı çektim...

Tanık olarak dinlendiği Ergenekon davasında tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’la karşı karşıya gelen eski Genelkurmay Başkanı, “Çok üzüntü duydum, çok acı çektim” dedi

Genel 03.08.2012, 07:27 03.08.2012, 12:17
Hilmi Özkök: Çok acı çektim...

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Ergenekon davasında ilk kez tanık olarak dinlendi.

Özkök, davada sanık olarak yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’la karşı karşıya geldi.

Özkök, duruşmada yaşadıklarını Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila’ya anlattı.

Emekli Orgeneral Özkök, şu ifadeleri kullandı:

“Çok üzüntü duydum. Çok acı çektim. Çok zor saatlerdi. İnsan duygulanıyor. İlker Paşa sağolsun mahkemeye gelmiş. Sanıyorum ben geleceğim diye, çünkü daha önce mahkemeye gelmiyordu biliyorsunuz.

Silivri’de benim komutanlarım var. Şimdi cezaevine gidip komutanlarımı ziyaretçi odasına çağırtmak çok uygun olmazdı. Bu sebepten de gidemedim ziyaretlerine.

Komutan arkadaşlarım zaten bir şey sormadılar. Avukatlar da çok naziktiler. Biri hariç hepsi çok özenli konuştular. Sanıyorum Hurşit Tolon Paşa’nın avukatı soru sordu. Ama hiçbir gerginlik olmadı. Ben daha fazlasına hazırlıklı gelmiştim.

Tabii yargılama devam ediyor. Daha önceki söyleşilerimde de belirttiğim gibi orada insanlar uzun süredir tutuklular. Çok acı çekiyorlar. Hepsiyle çok uzun süreler çalıştım. En kısa sürede özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum.

Savcılar doğal olarak daha detaylı bilgi vermemizi istediler. Sorular sordular. Ben de yeminime uyarak cevap verdim. Daha önceki ifadelerimden çok farklı bir yön yoktu. Çok yeni bir şey söylemedim aslında. Önce verdiğim ifadede de esas itibarıyla bunları söylemiştim. Bazı konulara daha fazla açıklık getirdim, özellikle basında yanlış biçimde yer alan konulara.

Ben vatan hizmeti olarak görüyorum. Adalete ve dolayısıyla da arkadaşlarıma yardım etmeye çalışıyorum. Kolay değil, cezaevinde üzüntü ve acı çekiyorlar.”

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?