banner39

Hırsızlığa karşı standart kapı dönemi

Emniyet Genel Müdürlüğü, hırsızlığa karşı etkili kapının nasıl olması gerektiği konusunda bir örnek çıkardı. Çıkardığı örnek TSE'ye bildirildi.

Genel 01.04.2013, 10:15 01.04.2013, 10:15
Hırsızlığa karşı standart kapı dönemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emniyet Genel Müdürlüğü evlerden hırsızlıklara karşı yaptığı tüm çalışmalara rağmen istenilen düşüşü sağlayamadı. Emniyet, bunun üzerine apartmanlarda hırsızların kapı ve pencereleri en çok hangi yöntemle açarak içeri girdiğini, olay yeri raporlarından analiz etti. Hazırlanan rapor doğrultusunda kapı ve pencerelere standart özellikler getirilmesini planladı. Emniyet bu aşamada ise Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile ortak proje başlattı.

Sabah gazetesinin haberine göre kapı ve pencereler hırsızlıklara karşı TSE'ye uygun olacak. Çalışma kapsamında çelik kapılardaki kilit göbeği pense ile tutulamayacak şekilde kapı ile sıfır olacak ve 3-4 noktadan kilitlenebilecek. PVC doğrama pencerelerde ise iki aşamalı kilit sistemi kullanılacak. Ayrıca pencerelere maliyeti çok düşük olan harekete duyarlı sensör takılması da önerildi. Yeni binalarda güvenlik kamerası şart koşulacak. TSE'ye uygun güvenlik önlemlerini alan apartmanların sigorta primleri ise düşürülecek.

DÖRT NOKTADAN KİLİTLENEN KAPILAR

Çelik kapılardaki kilit göbeği dışarıda olmayacak. Göbek kapı ile sıfır olacak ve dışarıdan pense gibi aletlerle tutulmayacak. Yeni çelik kapılar en az 3-4 noktadan kilitleme özelliğine sahip olacak. Kapılarda kancalı dil kilit sistemi kullanılacak.

PENCERELER

PVC doğrama pencerelere de iki aşamalı kilit sistemi yapılacak. Pencerelerin ön tarafında ikinci bir güvenlik kilidi bulunacak. Polis, pencerelere hareket "sensörü" takılmasını da önerdi. Sensörler pencere zorlandığında ya da içeri girilmeye çalışıldığında alarm veriyor.

YENİ BİNALARA KAMERA ŞARTI

Soyguna teşebbüs eden ya da gerçekleştiren hırsız ya da hırsızların kimliğinin tespit edilerek yakalanması için yeni binalara güvenlik kamerası zorunlu hale getirilecek. Eski apartmanlaraysa görüntülü diafon şartı getirilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?