banner39

Hizbullah davası sanıkları adliyede

Hizbullah davasınını tahliye olan sanıkları bugün yeniden tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildiler...

Genel 21.01.2011, 15:41 21.01.2011, 17:58
Hizbullah davası sanıkları adliyede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ceza Kanunu'nu 102'inci maddesindeki değişiklik nedeniyle tahliye edilen Hizbullah davası sanıkları bugün İstanbul Beşiktaş'taki Adliye'de ifade verdiler. İfadeleri alınana sanıklardan üçü serbest bırakılırken, ikisi ise tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet savcısı Hakan Karaali, Hizbullah operasyonu kapsamında gözaltına alınan 5 kişinin sorgulamalarını tamamladı. 5 şüpheliden Hacı İnan ve Mehmet Eşin, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.  Savcı Karaali, İlyas Kutulman'ın da aralarında bulunduğu 3 kişiyi ise serbest bıraktı.

KABAK BİZİM BAŞIMIZA PATLADI

Hizbullah soruşturması kapsamında serbest kalan zanlı İlyas Kutulman, Diyarbakır ve Bingöl’de tahliye edilen Hizbullah sanıklarının kaçtıklarını, kabağın ise kendi başlarına patladığını söyledi. Serbest kalan zanlılar, basına da tepki göstererek CMK 102. maddeden sadece kendileri yararlanmış gibi gösterildiğini savundu.

Savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan İlyas Kutulman, Seyfülislam İnan ve Abdülbari Çelik adliyeden ayrıldı. Kutulman ve Çelik basın mensuplarının sorularını cevapladı. Basına tepki gösteren Kutulman, “Kamuoyunda eşitlik, hukuk önünde eşitlik diye bir şey yok mu? Allah’tan korkun. Yalan yazmayın. İnsanlara iftira atmayın. Bu ülkenin tüm vatandaşları kanun önünde eşittir. Anayasa’da bu yazılıdır. Bir sürü insan 102. maddeden yararlanıp tahliye oldu. Fakat sadece Hizbullah tutuklularını gündeme getirdiniz. Sadece onlar faydalanmış gibi gösterdiniz. Gündem yaptınız ve en nihayetinde Hacı İnan’ın tekrardan cezaevine girmesi için vesile oldunuz. Sizi bundan dolayı kınıyorum.” dedi.

“Tekrar örgütlendiğiniz yönünde iddialar var.” şeklindeki sözler üzerine Kutulman, “Bunlar yalandır. Hiçbir illegal faaliyetle alakamız yoktur. Tüm faaliyetlerimiz legaldir. Sivil toplum kuruluşu adı altından çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizi örgüte üye olmak ve yönetmekle suçluyorlar. Tahliye olduktan sonra 13 gün içerisinde sadece bize gelen ziyaretleri kabul ettik. Onun dışında kendi işlerimizi takip ettik. Adliyeye kendimiz gelip tebligatta bulunduk. Dilekçe verdik. Adli kontrol merkezine gittik. Polis karakoluna gittik imzamızı attık . Ama imzamızı verdiğimiz günün akşamı gözaltına alındık. 13 günde nasıl örgüt kurup yönetebiliriz. Böyle bir şey hayatın olağan akışına aykırı.” diye konuştu.
Ukrayna’ya kaçağı şeklinde iddialar ortaya atıldığını belirten Kutulman, “Ben ayın 18’inde gidiş- dönüş olmak üzere bilet aldım. Annem Bingöl’de kardeşim Diyarbakır’da cezaevinde onları ziyaret edecektim. Tekrar gelecektim. Çünkü Pazartesi günü burada karakola gidip imza vermem gerekiyordu.” şeklinde konuştu.

Bundan sonra düzenli olarak karakola gidip imza vereceğini belirten Kutulman, mahkeme kararına uyacağını kaydetti. Askerlik işlemlerinin başlatıldığını ifade eden Kutulman, yakında da askere gidebileceğini söyledi.
“Gözaltına alınmanızın nedeni Diyarbakır’da serbest kalan Hizbullah sanıklarının kaçması mı?” sorusuna Kutulman, “Aynen öyle. Onlar kaçtı kabak bizim başımıza patladı. Suçun şahsiliği vardır.” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?