banner15

Hızlı tren Mevlana'dan Hacı Bayram'a köprü oldu

Ankara-Konya arasını 1,5 saate düşüren Yüksek Hızlı Tren, Mevlana ve Hacı Bayram-ı Veli arasında adeta köprü oldu.

Hızlı tren Mevlana'dan Hacı Bayram'a köprü oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara-Konya arasını 1,5 saate düşüren Yüksek Hızlı Tren (YHT), her iki şehrin manevi değerleri olan Mevlana ve Hacı Bayram-ı Veli arasında adeta köprü oldu.

Biletlerin ücretsiz olması nedeniyle tren garında yoğunluk oluşturan Konyalılar, bayram tatilini de fırsat bilerek Hacı Bayram-ı Veli Camii başta olmak üzere tarihi ve turistik mekanları ziyaret etmek için Ankara'ya gitti.

İki şehir arasındaki ulaşım süresinin yarıya inmesiyle vatandaşlar tarafından yoğun olarak tercih edilen YHT, Anadolu'daki ilk başkent Konya ile son başkent Ankara arasında adeta köprü oldu.

Konya'dan Ankara'ya YHT ile giden yolculardan Ayhan Gürsoy (68), bayram ziyareti için Düzce'den Konya'ya geldiğini söyledi.

Konya'nın manevi değeri olan Mevlana Türbesi'ni ziyaret ettiğini belirten Gürsoy, "Konya'da Mevlana Müzesi'ni ziyaret ettim. YHT ile Ankara'ya giderek akşam namazımı da Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde kılacağım" dedi.

YHT'nin büyük bir şans olduğunu vurgulayan Gürsoy, Ankara ve Konya'da yaşayan vatandaşların bundan sonra, iki şehir arasında daha sık yolculuk yapabileceğini ifade etti.

Yolculardan Hasan Akar (38) ise YHT'nin, Mevlana ve Hacı Bayram-ı Veli arasında adeta bir köprü olduğunu söyledi.

YHT'nin seferlere başlamış olmasından dolayı büyük mutluluk duydu ğuna değinen Akar, Ankara'dan Mevlana Müzesi'ni ziyaret etmek, Konya'dan ise Hacı Bayram-ı Veli Camii'ne gitmek isteyenlerin bundan sonra çoğunlukla YHT'yi tercih edeceğini belirtti.

MEVLANA MÜZESİ'NİN ZİYARETÇİ SAYISI İKİYE KATLANDI

Bu arada Ramazan Bayramı tatili süresi içinde YHT'nin de hizmete girmesiyle Mevlana Müzesi'nin ziyaretçi sayısı ikiye katlandı.

Topkapı Sarayı Müzesi ve Ayasofya Müzesi gibi Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen müzeleri arasında yer alan Mevlana Müzesi, bayramda yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğradı.

Mevlana'nın "Gel" çağrısına kulak veren özellikle yerli turistler, bayramda ve tatil dönüşünde Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti. Müze girişinde, yoğunluk nedeniyle oluşan kuyruklar dikkati çekti.

Müze yetkilileri, bayramın ilk 3 gününde Mevlana Müzesi'ne 2 bin 67'si yabancı, 26 bin 673'ü yerli olmak üzere toplam 28 bin 740 turistin geldiğini belirtti.

Bayramdan sonra da özellikle tatilden dönen vatandaşların müzeyi ziyaret ettiğini vurgulayan yetkililer, "Normal günlerde 5 bin civarında ziyaretçinin geldiği müzede bayram günlerinde büyük bir yoğunluk vardı. Bayram ve bayram sonrası ziyaretçi sayısının 10 bini geçtiği günler oldu" dedi.

Ziyaretçi sayısındaki artışta Yüksek Hızlı Tren'in bayram boyunca ücretsiz hizmet vermesinin de önemli rol oynadığını dile getiren yetkililer, böylece müzede adeta ziyaretçi patlaması yaşandığını bildirdi.

Yetkililer, birçok vatandaşın sadece Mevlana Müzesi'ni ziyaret edebilmek için YHT ile Ankara'dan Konya'ya geldiğine dikkati çekerek, 5 Eylül Pazartesi gününden itibaren müzedeki yoğunluğun bir miktar azalacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

ANKARA GARI'DA YHT HEYECANI

Bayram tatili süresince ücretsiz olan YHT seferleri için bilet almak isteyen başkentliler Ankara Garı'na koştu.

YHT ile Konya'ya gitmek isteyenler daha önce Ankara-Eskişehir arasında hızlı trenle yolculuk yaptıklarını belirterek, seyahatin konforlu olduğunu ve bu yolculuk keyfini Ankara-Konya arasında da yaşamak istediklerini söyledi.

Ankara'dan Konya'ya gitmek için bilet alan yolculardan Ahmet Özkul, "Biletleri önceden satın almıştık ama ücretsiz olduğu için paramızı geri alacağız. Daha önce iki kez hızlı trenle Eskişehir'e gitmiştik. Konya'ya ise bugüne kadar hep arabayla gitmiştik. Şimdi ilk kez hızlı trenle Konya'ya gidiyoruz" dedi.

YHT'nin Konya yolcularından 12 yaşındaki Rüveyda Albunar ise hızlı treni televizyon ve gazetelerden duyduğunu belirterek, "Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Çok beğendim treni" diye konuştu.

Berna Aydın da daha önce hızlı trenle Eskişehir'e gittiğini ve Konya'ya da hızlı trenle gitmenin ayrıcalığını yaşayacaklarını anlatarak, duyduğu memnuniyeti "Ankara-İstanbul arasındaki hızlı trenin bir an önce başlamasını istiyoruz. Hızlı trenle ulaşım da çok rahat, trenin kendisi de çok rahat, memnunuz" sözleriyle ifade etti.

Cuma Akyar ise gara bilet almadan geldiğini ancak bulamadığını dile getirerek, "Yolculardan birinde fazla bilet varmış, sağolsun bize verdi. Daha önce Eskişehir hızlı trenine de binmiştik. Kayseri'den Ankara'ya geldik, Konya'ya hızlı trenle gitmek için. Hızlı treni çok seviyoruz" dedi.

Yolculardan Mehmet Aydoğan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Türkiye'ye böyle bir hizmeti sunduğu için teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 09:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35