banner39

Hrant Dink davası sil baştan...

Hrand Dink davasının dosyası yeniden açılıyor. Son olarak soruşturma dosyası Ergenekon savcısı da olan Muammer Akkaş'a verildi. Terörle Mücadele soruşturmalarında görevli savcı Akkaş, cinayeti baştan ele aldı

Genel 26.04.2013, 17:26 27.04.2013, 00:14
Hrant Dink davası sil baştan...

Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma sil baştan ele alınıyor. 2007 Ocak ayında Hrant Dink cinayeti işlendi. Cinayetin ardından 20 sanık yargılandı. Yaklaşık 5 yıl süren davada 20 sanıktan bazıları çeşitli oranlarda cezalara çarptırılırken, bazıları da beraat etti. Ancak yargılananlara rağmen Dink cinayeti soruşturması 2007 yılından beri devam etti.

Son olarak soruşturma dosyası Ergenekon savcısı da olan Muammer Akkaş'a verildi. Terörle Mücadele soruşturmalarında görevli savcı Akkaş, cinayeti baştan ele aldı. Cinayetin işlendiği 2007'nin öncesine kadar incelemeler yapan savcılık, cinayet hakkında bilgisi olacağı düşünülen yeni isimlere ulaştı.

Bu isimler özellikle, cinayeti azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal ile tetikçi Ogün Samast'ın yaşadığı Trabzon bölgesindendi. Savcılık geçtiğimiz günlerde cinayet ile ilgili aralarında polis ve jandarma görevlilerinin de bulunduğu 10 kişinin ifadesi alındı. 'Bilgi sahibi' sıfatıyla ifade veren bu kişilere, 'Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in' bağlantıları ve Trabzon'dan İstanbul'a gelişleri hakkında sorular' yöneltildiği öğrenildi.

ESKİ İSİMLERİN YENİDEN İFADESİ ALINACAK

Bu ifadelerin ardından savcılık yeni bir karar aldı. Yeni süreçte ortaya çıkan gizli ve açık tanık ifadeleri ışığında soruşturmadaki eksik noktaları tespit eden savcılık, eski sanıkların ifadesini almaya karar verdi. Savcılık, kasten adam öldürmek suçundan 21 yıl ceza alan Ogün Samast, 'Tasarlayarak adam öldürmeye azmettiricilikten' ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Yasin Hayal, 'Silahlı terör örgütü yöneticisi olma, tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme' suçundan beraatine karar verilen Erhan Tuncel, cinayete yardım ettikleri gerekçesiyle 12'şer yıl hapis cezası alan sanıklar Ersin yolcu ve Ahmet İskender'in de aralarında bulunduğu bazı eski sanıkların ifadesinin yeniden alınmasına karar verildi. Bu isimlerin önümüzdeki günlerde 'şüpheli' sıfatıyla ifadesinin alınmasına başlanacak.

 

Kaynak: Ajanslar

 

 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?