banner15

Hristiyanlık'ta 962 yıl sonra bir ilk

Doğu ve Batı diye ikiye ayrılan Hristiyanlığın iki lideri Katolik Papa Franciscus ve en büyük Ortodoks cemaati olan Rus Ortadoks Patriği Kiril, 962 yıl sonra ilk kez, bugün Küba'da bir araya gelecek ve iki kilisenin geleceği ile ilgili ortak bir bildirge imzalayacak

Hristiyanlık'ta 962 yıl sonra bir ilk

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Papa Franciscus, Meksika'ya yapacağı ziyaret öncesi Küba'ya hareket etti. Papa, Küba'da vereceği mola sırasında tarihte ilk kez Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril ile buluşacak.  Görüşme, doğu ve batı Hristiyanlığının bölündüğü 11. yüzyıldan sonraki ilk görüşme olacak.

İki kilisenin geleceği ile ilgili ortak bir bildirge imzalanacağının açıklandığı tarihi buluşmada, dünya genelinde 1 milyar 200 milyon inananı bulunan Katolik Kilisesi ile 200 milyon inananı olan Rus Ortodoks Kilisesi ilişkilerinde "yeni bir sayfa" açılacağı vurgulandı.

VATİKAN: BULUŞMA UZUN ZAMANDIR PLANLANIYORDU

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, iki kilise tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyan bu buluşmanın, ani gelişen bir plan dahilinde olmadığını, çok uzun süreden beri üzerinde çalışılan bir konu olduğunu dile getirdi.

Peder Federico Lombardi ayrıca, Fener Rum Patriği Patrik Bartholomeos'un da, Papa ve Patrik Kirill'in buluşacağından haberdar olduğunu aktararak, "I. Patrik Bartholomeos, Katolik Kilisesi ve en büyük Ortodoks topluluğunu temsil eden kilisenin liderinin kucaklaşmasından duyduğu memnuniyet ve sevinci dile getirdi" dedi.

 HRİSTİYANLARI TERÖR TEHDİDİ BİRARAYA GETİRDİ

Öte yandan, iki dini liderin Küba'daki görüşmesinin ana gündem maddelerinden birinin, Hıristiyanlara edilen eziyetler olacağı da kaydedildi.

Rus Ortodoks Kilisesi'nin düzenlediği basın toplantısında, Katolik Kilisesi ile kendi kiliseleri arasındaki buluşmanın, neredeyse 20 yıldır planlandığı aktarıldı.

Rus Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Metropolit Hilarion, bu tarihi olayın gelişiminin ise, terörizm marifetiyle "Hristiyanlara zulüm" yapılmasından dolayı hızlandırıldığını kaydetti.

Her iki kilisenin Hristiyanlara yapılanlardan dolayı endişe duyduğunu ifade eden Hilarion, bu nedenle iki ruhani liderin bir araya gelmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Hilarion, tarihi buluşma yeri olarak Küba'nın seçilmesinin nedenini ise, "tarafsız" ve "Hıristiyanlığın yayıldığı bir yer" sözleriyle açıkladı.

KİLİSELERİN AYRIŞMASI

Hıristiyan dünyası, 11'inci yüzyılda Doğu - Batı Kiliselerinin Ayrılması (Schisma) olayını yaşamıştı.

Ortaçağ boyunca birbirinin rakibi olan ve çekişme içinde olan İstanbul'daki Doğu Roma-Bizans Patrikliği ve Roma'daki Papalık, defalarca birbirlerini karşılıklı aforoz ederken, 1054 yılında kesin olarak ayrılmışlardı.

13. yüzyılda ise, Bizans-Ortodoks Kilisesi, Rus-Ortodoks Kilisesini oluşturmuştu.

Dünya genelinde hali hazırda 300 milyon Ortodoks bulunurken, bunların 200 milyonu Rusya'daki kiliseye bağlı.

NEDEN HAVANA ?

Moskovski Komsomolets gazetesine değerlendirmede bulunan uzmanlar, buluşma için yer olarak Havana’nın seçilmesini, Küba’nın siyasi açıdan Moskova’nın etkisi altında oluşu, diğer yandan katolik dünyasının parçası olması ile ilişkilendirdi. Politik Teknolojiler Merkezi Müdür Yardımcısı Aleksey Makarkin, “Papa’nın Rusya’ya gelmesi Moskova Patrikanesi’nin hoşuna gitmezdi. Bu, Katolik kilisesinin propagandası olur ve ona karşı sempatiyi artırırdı” dedi.

Patrik Kirill’in Roma’ya gitmesi halinde ise bunun kilisenin muhafazakar kanadında “aşağılanma” olarak algılanabileceğini savunan uzman, buluşmayla ilgili açıklamanın görüşmeye kısa süre önce kala açıklanmasının ise olası organize protestoları engellediği görüşünü dile getirdi. Makarkin ayrıca, Rusya Ortoks Kilisesi’nin, bu buluşma ile, devlet için dış politikada önemli işlev görebileceğini göstermek istediğini savundu. 

Franciscus altı günlük ziyaret için Meksika’ya yapacağı ziyaret sırasında Patrik Kirill ile görüşmek için Küba’da iki saatliğine mola verecek. Görüşmenin ayarlanmasında Küba lideri Raul Castro’nun da katkısının olduğu ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 14:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35