banner39

HSYK teklifi bugün Meclis'te görüşülecek

Uzun tartışmaların ardından hükümetin askıya aldığı HSYK düzenlemesi bugün yeniden TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlayacak. HSYK düzenlemesinin yeniden görüşülmesinde, kurul üyelerinin bazılarının toplu olarak izin alması ve kurulun kilitlenmesi etkili oldu.

Genel 14.02.2014, 10:23 14.02.2014, 12:09
HSYK teklifi bugün Meclis'te görüşülecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ak Parti, anayasa uzlaşması için rafa kaldırılan HSYK paketini yasa teklifi olarak bugün yeniden TBMM gündemine getiriyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HSYK teklifini geri çekmelerinin söz konusu olmadığını belirterek, “Adalet Akademisi ile ilgili 22 maddeyi Genel Kurul’dan geçirmekte kararlıyız, geçireceğiz. Onun dışındaki birkaç maddeyi donduracağız” demişti.

Ancak HSYK düzenlemesinin anayasa düzenlemesi ile değiştirilmesiyle ilgili ümitlerin azalması üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 52 maddelik HSYK paketini eski haliyle TBMM’ye sunulması için talimat verdiği öğrenildi.

HSYK'YI KİLİTLEYEN TOPLU İZİNLER

Başbakan Erdoğan, bugünkü grup toplantısında HSYK’nın yapısını eleştirerek, “Şu anda HSYK’da Genel Kurul toplanamıyor. Çarşamba toplanamadı, başkan olarak Bakan bey davet etti, dün de toplanamadılar. Aynı anda hasta olmuşlar. Kimisi izin, kimisi rapor almak suretiyle adım atıyorlar. Bunlar devleti çalıştırmamanın adımlarıdır. Bu nasıl anlayıştır ya.

Hani dürüsttünüz siz, tezgahı bu şekilde çalıştırıyorlar. HSYK’ya siz bunun için mi seçildiniz? Şimdi soruyorum, HSYK’nın yasalaşma noktasında çıkmasını engelleyenlere sesleniyorum. Siz bunu engellediniz, bunu çalıştırıyorsunuz. Siz paralel yapıyla müşterek hareket ediyorsunuz ey CHP ey MHP. Ha iş olacağına varacak. Adımlar atılacak, gereği yapılacak. Onlar o şekilde mücadele ediyorsa, biz de adil olan netice hukuk içerisinde neyse bunu çözmeye çalışacağız” demişti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?