banner39

HSYK üyeleri de dinlenmiş

Başsavcı vekili Fikret Seçen'in verdiği talimatla, aralarında HSYK hâkim ve savcıları, başmüfettişleri, müfettişleri, ağır ceza başkanları, başsavcıları ile CHP ve BDP milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin, bir 'suç örgütü' davasına isimleri eklenerek dinlendiği ortaya çıktı

Genel 24.03.2014, 09:04 24.03.2014, 09:35
HSYK üyeleri de dinlenmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

17 Aralık operasyonu ile deşifre olan devlet içindeki "yapı"nın Türkiye genelinde yaptığı telekulak skandallarına her geçen gün yenileri ekleniyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü içerisindeki bir ekip, kendilerinin 'uydurduğu' bir organize suç örgütünün yargı mensupları ve adliye çalışanlarıyla bağlantılı çalıştığını ortaya çıkarma bahanesiyle, bir liste hazırlayarak bu isimlerin dinlenmesini istedi.

Dinlemeyi yapabilmek için yasal zemin oluşturmaya çalışan paralel yapı, listeye kendilerine yakın 'sabıkalı' isimleri de yerleştirdi. Liste, İstanbul Adliyesi'nde görevli olan ve 7 Şubat MİT krizi soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen'e ulaştırıldı. Savcılık, 'suç örgütü' adı altında 2010/1534 numaralı soruşturma kapsamında ilk dinleme ve teknik takibi, belirlenen 'sabıkalı' isimler üzerinden yürüttü.

Aralarında Kartal Adliyesi'nde görev yapan hâkim ve savcılar, milletvekilleri ile yakınlarının bulunduğu onlarca kişi dinlemeye alındı. Soruşturma kapsamında yaklaşık 2 yıl boyunca dinleme yapıldı.

İŞTE DİNLENEN İSİMLER

Dava dosyasıyla alakası olmadığı halde dinlenenler arasında yargının ve devletin kritik noktalarındaki isimler yer alıyor.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre birçok hâkim ve savcı ile milletvekillerinin bulunduğu listedeki isimlerin bazıları şöyle:

HSYK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Abdülkadir Güngören, HSYK Baş Müfettişi Mehmet Yılmaz, BDP Milletvekili Sırrı Sakık, CHP Milletvekili Ensar Öğüt, Bakırköy Başsavcısı Selami Hatipoğulu, HSYK eski başkan vekili Mehmet Sıraç Aslan, Anadolu Başsavcı Vekili Yekta Çoban, Kartal eski Başsavcısı Yusuf Ulu, Kartal eski 1. Ağır Ceza ve Komisyon Başkanı Nevzat Aygün, Kartal eski 3. Ağır Ceza Başkanı Nurettin Turan, Anadolu Cumhuriyet Savcısı Ahmet Yiğit, eski savcı avukat Yılmaz Abaşoğlu, İsmail Hacısüleymanoğlu (Oflu İsmail)

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?